Finanční skupina PPF oznámila krok, kterým chce ovládnout celou společnost Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin). Skupina nejbohatšího Čecha Petra Kellnera chce vytěsnit ostatní akcionáře Cetin a zaplatit jim 172,4 koruny za každý jejich podíl.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nabídnutá cena je o 1,6 procenta vyšší než úterní závěrová cena akcie na pražské burze.

PPF přes svoji dceřinou společnost požádala o svolání valné hromady Cetin, kde se o vytěsnění drobných akcionářů bude hlasovat. Protože je ale podíl PPF na hlasovacích právech Cetin přes 90 procent, lze očekávat, že plán prosadí.

Společnost Cetin je největším provozovatelem datových a telekomunikačních sítí v České republice. Vznikla 1. června rozdělením operátora O2, z jehož byznysu se vyčlenila veškerá infrastruktura: přes 20 milionů kilometrů kabelů sloužících k pozemnímu přenosu hlasu a dat a další zařízení, včetně vysílačů pro mobilní telefony. PPF, která v obou rozdělených firmách vlastní majoritní podíly, poté nabídla ostatním akcionářům Cetin výkup jejich akcií za 176 korun za kus. Část akcionářů na nabídku přistoupila, a tak se podíl hlavního vlastníka v srpnu navýšil na více než 90 procent.

"Tato nabídka - spolu s aktuální hodnotou akcie O2 na burze - činí v součtu přibližně 403 korun," řekla PPF v tiskovém prohlášení. "Telekomunikační aktiva někdejší O2 tak byla od vstupu PPF před dvěma lety výrazně zhodnocena." Kellnerova skupina koupila před dvěma lety O2 od španělské skupiny Telefonica za 305 korun na akcii.

Finanční skupina už v minulosti deklarovala, že chce Cetin získat celý. Minulý měsíc mluvčí PPF Radek Stavěl řekl HN, že je třeba nejdřív zkonsolidovat podíly Cetin, držené v různých svých dceřiných společnostech, do jedné.

Vynucený přechod vlastnictví, označovaný anglickým názvem squeeze-out, může podle zákona prosadit akcionář, který získá více než 90 procent. Cenu ale musí stanovit nezávislý znalec. PPF řekla, že navržená cena byla stanovena posudkem od Ernst & Young, který bude akcionářům k dispozici.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru