Soud v úterý uložil trest 1,5 roku vězení podmíněně odložený na tři roky bývalému řediteli agentury CzechInvest Miroslavu Křížkovi. Agentura zaplatila dva miliony korun za vypracování personálního auditu, který ale podle vyšetřovatelů nevznikl.

Křížek vinu odmítá, stejně jako druhý obžalovaný, Zdeněk Hurský, který tvrdí, že audit vytvářel. Jeho soud potrestal ročním vězením rovněž s podmínkou na tři roky. Obvodní soud pro Prahu 2 oba dříve osvobodil, městský soud ale případ vrátil po odvolání podaném státním zástupcem k novému jednání. Verdikt není pravomocný a lze se opět odvolat.

Verdikt není pravomocný, oba obžalovaní se na místě odvolali. Křížkovi s Hurským hrozilo za podvod až osm let vězení. Policie se případem zabývala od srpna 2012, kdy prohledávala kanceláře agentury v Praze. Podle médií tehdy detektivové zmíněný personální audit nenašli, a tak usoudili, že zakázka posloužila jen k vyvedení peněz z agentury. Křížek údajně audit objednal u svého známého Hurského, který se takovým poradenstvím podle policie nezabývá.

Dvaatřicetiletý IT manažer Hurský podle soudu uzavřel v roce 2010 s CzechInvestem smlouvu o dílo za dva miliony korun coby vítěz zakázky. Zatímco dříve soud oba zprostil obžaloby, v novém jednání se podle soudce situace změnila. Ukázalo se prý, že audit sice vznikl, jeho hodnota je ale údajně "v hrubém nepoměru k hodnotě zakázky a tomu, co ukládá zákon".

Soud nakonec změnil právní kvalifikaci případu - šestatřicetiletý Křížek dostal trest za údajné porušení svých povinností, přičemž byl ve vedoucí pozici na úřadu, Hurského potrestal za spolupodílnictví. CzechInvest se k soudu připojil s požadavkem na odškodné dva miliony korun, soudce v rozsudku zmocněnkyni agentury odkázal s na občanskoprávní jednání.

Křížka do čela CzechInvestu jmenoval v září 2010 tehdejší ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS). Křížek stál v čele státní agentury do srpna 2012, kdy byl odvolán tehdejším ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS) v souvislosti s pochybením v jiné zakázce.

Tuto spornou zakázku získala firma Glafin, podle médií ji vedl Křížkův známý. Policie údajně má vážné indicie o tom, že se ve skutečnosti žádná soutěž neodehrála.

CzechInvest má na starosti lákání zahraničních investorů do Česka či pomoc menším českým firmám při hledání partnerů v cizině.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru