Česká národní banka by rozhodně neměla držet slabou korunu déle, než do druhé poloviny příštího roku, myslí si Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB. Česká ekonomika podle jejího názoru nepotřebuje žádnou další stimulaci ze strany centrální banky, protože se jí daří nadmíru dobře.

Podle ní bylo chybou, že ČNB vůbec k oslabení koruny přistoupila a že si předtím vystřílela všechnu svou munici tím, že snížila úroky prakticky na nulu. "To byla fatální chyba. Podívejte se na Polsko - tamní centrální banka byla v tomto velmi obezřetná. Jejich úroková sazba má hodnotu 1,5 procenta. Ekonomika roste kolem tří procent. Zároveň jim ale klesají ceny skoro o procento," říká v rozhovoru pro HN Zamrazilová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • ČNB by podle bývalé členky bankovní rady Evy Zamrazilové neměla prodlužovat svůj kurzový závazek za druhou polovinu příštího roku.
  • Podle ní bylo oslabení koruny chybným krokem.
  • Kdyby ČNB zavedla záporné úrokové sazby, měla by zveřejnit jmenovitě, jak kdo hlasoval.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru