Růst české ekonomiky letos dosáhne 4,2 procenta, a to kvůli urychlenému čerpání evropských dotací, což podporuje investice firem. Tvrdí to nová prognóza, kterou v úterý představila Česká bankovní asociace (ČBA). Díky silnému růstu ekonomiky počítají ekonomové ČBA s tím, že míra nezaměstnanosti letos dosáhne 6,5 procenta a mzdy vzrostou o něco málo přes tři procenta.

Hlavním tahounem růstu HDP jsou letos firmy a jejich investice, nicméně i domácnosti se činí. "Robustní spotřeba domácností, která roste přes tři procenta meziročně, se také výrazně podílí na růstu ekonomiky a to se nezmění ani v příštím roce," říká Dana Hájková, makroekonomická analytička České spořitelny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká bankovní asociace očekává v letošním roce ekonomický růst 4,2 procenta.
  • Investice firem podporuje především urychlené čerpání evropských dotací.
  • Příští rok by měla česká ekonomika zpomalit, protože odezní jednorázové faktory, které letos táhnou růst hospodářství. V roce 2016 se počítá s růstem okolo 2,5 procenta.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.