Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Mimořádné veřejné zasedání Rady Českého rozhlasu (ČRo). Na programu je mimo jiné volba prozatímního ředitele, dosavadní generální ředitel Peter Duhan k dnešnímu dni končí ve funkci. Rezignaci ze zdravotních důvodů podal 7. října.

Praha. Český statistický úřad zveřejní údaje o zaměstnanosti v ČR podle výsledků výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za 3. čtvrtletí 2015.

Praha. Virtuální kulatý stůl na téma Má být kybernetická bezpečnost hlavním zájmem firem? Bude možnost diskutovat s Adamem Philpottem, ředitelem společnosti Cisco pro kyberbezpečnost pro oblast Evropy, Blízkého východu, Afriky a Ruska.

Praha. Seminář České zemědělství v roce 2016. Vystoupí prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman.

Praha. Den podnikatelů ČR - debata o hospodářské politice. Pořádá Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Témata: jak zabránit kolapsu podnikání na venkově, ovlivní uprchlická krize český byznys, snížení daní, růst minimální mzdy, odvody živnostníkům a revoluce v českém školství. Zúčastní se ministr financí Andrej Babiš, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Berlín. Německá kancléřka Angela Merkelová a vicekancléř Sigmar Gabriel vystoupí na Dni německého průmyslu.

Berlín. Německý výrobce automobilů BMW zveřejní výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

Frankfurt nad Mohanem. Německý výrobce luxusních oděvů Hugo Boss zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Curych. Švýcarská banka UBS zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Americký výrobce internetových her Zynga zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Křetínského EPH za rok do června 2015 utržila 3,9 miliardy eur

EPH podá svou nabídku na odkup podílu ve Slovenských elektrárnách a doufá, že najde kompromis mezi tím, co chce Slovensko a tím, co požaduje Enel.Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) dosáhla v prvním pololetí roku na zisk EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) ve výši 832 milionů eur. To je o 21,8 procenta, neboli 149 milionů eur více, než loni ve stejném období.

Vznikající subholding EP Infrastructure, pod který EPH začleňuje všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě, se na zisku EBITDA v období od ledna do června podílel drtivou většinou, a to 741 miliony eur. 

"Tržby společnosti za období do konce června 2015 byly 3,9 miliardy eur," uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

Vzniká herní gigant. Activision Blizzard koupí tvůrce Candy Crush za téměř šest miliard dolarů

Americký výrobce videoher Activision Blizzard koupí svého britského soupeře King Digital Entertainment, tvůrce populární hry pro mobilní telefony a tablety Candy Crush, za 5,9 miliardy dolarů (144,9 miliardy korun). Oznámila to v pondělí společnost Activision, která je vydavatelem populárních videoher Call of Duty či World of Warcraft. Obchod má posílit její nabídkovou škálu her.

Activision zaplatí za jednu akcii King 18 dolarů v hotovosti, tedy o 16 procent více než pondělní závěrečná cena na burze. Transakcí vznikne nový světový gigant na trhu elektronických her, který bude mít měsíčně více než půl miliardu aktivních uživatel ve 196 zemích světa, uvedla podle agentury AFP Activision.

Společnost, která měla stavět ropovod z Kanady do Mexického zálivu, požádala USA o zastavení žádosti o povolení

Ropná společnost UKOG nalezla v Británii rekordních 100 miliard barelů ropy. Ilustrační fotoSpolečnost TransCanada Corporation v pondělí požádala vládu Spojených států, aby pozastavila její žádost o povolení zamýšleného ropovodu Keystone XL z Kanady na pobřeží Mexického zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům přitom krátce předtím naznačil, že rozhodnutí ohledně kontroverzního projektu hodlá učinit do konce funkčního období prezidenta Baracka Obamy v lednu 2017.

Společnost TransCanada poslala dopis americkému ministerstvu zahraničí, které má na starosti posuzování přeshraničních potrubních vedení, aby vyřizování žádosti pozastavilo. TransCanada, která má sídlo v Calgary, v současnosti prochází posudkovým řízením v americkém státu Nebraska, kudy by chtěla ropovod vést. Ropovodem mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 tisíc barelů ropy denně.

Radní Českého rozhlasu budou volit prozatímního ředitele

Rada Českého rozhlasu bude v úterý opět volit prozatímního šéfa ČRo. Ve funkci nahradí Petera Duhana, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Rada se dočasného ředitele pokusila vybrat již na říjnovém zasedání, žádný z navržených kandidátů ale tehdy nezískal potřebný počet hlasů.

Na zasedání 21. října radní vybírali ze tří kandidátů, kterými byli náměstek pro program a vysílání René Zavoral, náměstek pro regionální vysílání Jan Menger a ředitel odboru techniky Karel Zýka. Podle místopředsedy rady Jiřího Vejvody není vyloučeno, že některý z nich bude navržen znovu. "Platí, že navržen by měl být někdo zevnitř rozhlasu. V době, kdy se má během měsíce dotvořit a schválit rozpočet, by bylo opravdu riskantní přivést někoho zvenčí," řekl Vejvoda.

Zároveň zdůraznil, že rada prozatímního ředitele v úterý musí vybrat, aby nenastala situace, že rozhlas bude bez svého šéfa.

Volkswagen začne v Německu od ledna svolávat 2,4 milionu aut s naftovými motory 

Cena akcií Volkswagenu prudce klesla kvůli skandálu s emisemi.Německý úřad pro motorová vozidla KBA schválil plán koncernu Volkswagen svolat 2,4 milionu naftových vozů, kterých se v Německu týká skandál kolem pozměňování testů emisí. Agentuře DPA to v pondělí sdělil mluvčí úřadu.

KBA podle mluvčího zhodnotil navrhované úpravy a časový harmonogram akce a považuje je za přijatelné. Volkswagen tak může svolávání aut do servisů zahájit v lednu 2016.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. V České republice se podle ministerstva dopravy skandál týká zhruba 106 000 vozů Škoda a několika desítek tisíc aut dalších značek koncernu Volkswagen.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru