Těžba ropy v Rusku v říjnu pokračovala v růstu na nové postsovětské maximum. Ve srovnání s předchozím měsícem stoupla těžba o 0,4 procenta na 10,78 milionu barelů denně. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo pro energetiku. Rusko je největším těžařem ropy na světě.

Rusko zvyšuje těžbu navzdory nízkým cenám ropy. Negativní vliv cen ropy pomáhá ruským firmám částečně vyrovnat slabý rubl. Rusko se také snaží ochránit si svůj podíl na trhu před svými konkurenty, hlavně zeměmi z Perského zálivu, které začaly dodávat na tradiční trhy Ruska.

Celková těžba dosáhla 45,572 milionu tun. Stoupla tak ze zářijových 43,961 milionu tun. Průměrná denní těžba v září činila 10,74 milionu barelů denně, což byl předtím nový postsovětský rekord.

Saúdská Arábie, která je největším světovým vývozcem ropy, vytěžila podle průzkumu agentury Reuters v říjnu 10,1 milionu barelů denně.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Produkce ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje důležitý zdroj příjmů státní pokladny. Rusko je významným dodavatelem ropy a plynu i do České republiky.

Historického maxima 11,41 milionu barelů denně dosáhla těžba ropy v Rusku v roce 1988. Tehdy byla země součástí Sovětského svazu, na jehož celkové produkci mělo současné Rusko podíl zhruba 90 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru