Vydavatel platebních karet Visa Inc. koupí svou bývalou dceřinou společnost Visa Europe. Cena by při splnění určitých cílů měla činit až 21,2 miliardy eur (574,4 miliardy korun). Uvedly to v pondělí společnosti. Dohoda má dostat pod jednu střechu veškeré celosvětové operace firmy Visa.

Podle dohody Visa Inc., jež sídlí v San Francisku, zaplatí za Visu Europe 11,5 miliardy eur v hotovosti a pět miliard eur v prioritních akciích. Dalších 4,7 miliardy eur vyplatí Visa v případě, že za 16 čtvrtletí od dokončení dohody budou splněné stanovené cíle příjmů. Transakce by měla být dokončena ve 3. fiskálním čtvrtletí 2016, tedy za tři měsíce od konce června.

Transakce by měla také zvýšit konkurenceschopnost Visy vůči jejímu hlavnímu rivalovi – americké karetní společnosti MasterCard, která v posledních letech zvyšuje svůj tržní podíl. Například v Česku se MasterCard zhruba před rokem stal lídrem trhu v počtu vydaných platebních karet. Kvůli své pružné strategii přišel s levnými bankomatovými výběry pro nové a menší retailové banky,které nemají vlastní bankomaty nebo mají jen omezenou síť a za klienty je většinou platí.

Podle Marcela Gajdoše, regionálního manažera Visy Europe pro Českou republiku, se spojením se společností Visa Inc. významně rozšíří možnost využití produktů a řešení využívaných v USA a mimoevropských státech. To dosud možné nebylo, protože Visa Europe působila samostatně. "Zároveň nám to umožní investovat do rozvoje a přistoupit i k případným akvizicím, když to bude zajímavé," uvedl Gajdoš.

"Transakce bude přínosná pro finanční instituce, banky, obchodníky, držitele karet i další partnery, jakož i pro naše zaměstnance a akcionáře. Společně budeme moci zpřístupnit potenciál elektronických plateb daleko více lidem na více místech. V Evropě si ponecháme silné místní vedení, centrálou pro tento region dál zůstane Londýn," sdělil výkonný ředitel společnosti Visa Charles W. Scharf.

Americká a evropská Visa

Dosavadní Visa Europe je asociací vlastněnou bankami a jde o neziskovou společnost. Součástí jejích pravidel bylo finanční rok ukončit s nulovým ziskem, což růst Visy v Evropě brzdilo. Naopak Visa Inc. je společností obchodovanou na burze, a je tak vystavena tlaku akcionářů na růst, zisk a efektivitu.

Mnoho let Visa a Visa Europe působily v rámci jedné organizace, Visa International Service Association. Vše se změnilo v roce 2007, kdy se operace Visy v USA staly veřejně obchodovanou společností a přestaly být družstvem vlastněným bankami. Další operace firmy Visa se sloučily do skupiny s názvem Visa Inc. a operace v Evropě zůstaly samostatné.

Visa Europe má s Visou Inc. na vydávání karet licenční dohodu. Vlastní ji družstvo evropských bank a skupina vydala více než 500 milionů karet. Loni zpracovala více než 16 miliard transakcí a její zisk stoupl o 29 procent na 219,5 milionu eur.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Visa Inc. v pondělí rovněž zveřejnila výsledky za poslední fiskální čtvrtletí loňského roku. Čistý zisk za tři měsíce do konce září stoupl o 41 procent na 1,51 miliardy USD (37,1 miliardy korun). Příjmy se zvýšily o 11 procent na 3,57 miliardy USD. Objem plateb stoupl o 12 procent a celkový počet zpracovaných transakcí o osm procent, napsaly agentury AP a Reuters.

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru