Čtvrtletní tržby německého výrobce luxusních automobilů Audi ze skupiny Volkswagen stouply v meziročním srovnání o deset procent na 13,9 miliardy eur (376 miliard korun). Zisk ale kvůli nákladům na nové modely a výstavbu továrny v Mexiku klesl, sdělila v pondělí firma.

Provozní zisk Audi se snížil o čtyři procenta na 1,1 miliardy eur. Provozní zisková marže klesla na osm procent z 9,2 procenta o rok dříve a sestoupila pod úroveň marže u konkurenční automobilky Mercedes-Benz. Její marže dosáhla ve třetím čtvrtletí 10,5 procenta a tržby této divize skupiny Daimler překonaly tržby Audi. V úterý zveřejní výsledky největší německý výrobce luxusních vozů BMW.

Audi letos těží ze silné poptávky v Evropě a USA a v celém roce očekává překonání loňského rekordního prodeje 1,74 milionu vozů. Jeho výsledky ale oslabuje klesající čínský trh, na němž se prodej vozů Audi snížil o 4,4 procenta.

Celý koncern Volkswagen v důsledku skandálu kolem falšování emisních testů utrpěl ve třetím čtvrtletí svou první čtvrtletní ztrátu za více než dvě desetiletí. Firma prodělala na provozní úrovni 3,5 miliardy eur po zisku 3,2 miliardy eur před rokem, protože kvůli nákladům skandálu musela vytvořit rezervy v objemu 6,7 miliardy eur.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Volkswagen v září přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě, včetně vozů české Škody Auto, instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Největší skandál v historii koncernu přechodně srazil tržní hodnotu podniku až o třetinu, donutil k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedl k vyšetřování po celém světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru