Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za říjen.

Praha. 14:00 - Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci října.

DublinIrská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings zveřejní hospodářské výsledky za první pololetí fiskálního roku.

Tokio. Japonská automobilka Nissan Motor zveřejní hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

BerlinTisková konference odborového svazu UFO, který zastupuje palubní personál největších německých aerolinek Lufthansa. Odbory o víkendu oznámily krach rozhovorů o mzdách a pracovních podmínkách s vedením firmy a pohrozily uspořádáním stávky.

Intervence České národní banky po dvou letech: Pochvalují si hlavně exportéři

Měnová intervence přinesla exportérům miliardy.Většina větších podniků v České republice hodnotí s dvouletým odstupem intervence České národní banky, kvůli kterým od podzimu 2013 oslabila koruna, spíše pozitivně. Pomohly především k vyšším ziskům exportérů a tím k větší výrobě, poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd.

Podle Asociace exportérů zatím režim devizových intervencí přinesl českým vývozcům v tržbách, zisku a přidané hodnotě přibližně 400 miliard korun. Negativně ale hodnotí krok ČNB ty firmy, které měly zajištěné kurzy proti propadu, prodeje dohodnuty v korunách a nákupy v eurech.

S prolomením limitů jsem počítal, říká šéf Severočeských dolů a kupuje rypadlo za miliardy

Už v letošním roce může český průmysl pocítit efekt prolomení limitů hnědého uhlí. Severočeské doly ze Skupiny ČEZ se díky němu rozhodly modernizovat svůj technologický park a vypisují soutěž na dodávku těžebního velkorypadla. Cena, kterou za ně zaplatí, nebude malá. Stejný stroj z roku 2011 montovaly české firmy čtyři roky a stál přes 1,7 miliardy korun.

"Jedno z našich velkorypadel nyní dosluhuje a my jsme až nyní po příslibu prolomení limitů rozhodli, že ho nahradíme," říká v rozhovoru pro HN generální ředitel Severočeských dolů Ivo Pěgřímek. Kolik bude prodloužení živonosti strojů celkem stát, zatím šéf neví. "Investice budou větší, ale spočítané to nemáme," říká.

Jednání Lufthansy s palubním personálem zkrachovala. Hrozí stávka

Jednání mezi největší německou leteckou společností Lufthansa a odbory palubního personálu o mzdách a pracovních podmínkách do nedělního stanoveného termínu zkrachovala. Oznámil to v sobotu večer odborový svaz UFO, který zastupuje 19 tisíc stevardů a letušek Lufthansy. Přepravci tak hrozí další stávky.

Evropská data už nejsou ve Spojených státech jako v "bezpečném přístavu". Kvůli Facebooku

Facebook zaznamenal růst držeb, čistý zisk mu ale nadále klesá - Ilustrační foto.

Až do začátku října se Spojené státy považovaly za zemi, která poskytuje citlivým evropským datům dostatečnou ochranu. Společnosti tak mohly bez omezení posílat svým americkým matkám třeba databázi klientů nebo údaje o zaměstnancích. Evropa teď ale kvůli jednomu rakouskému studentovi práv volné sdílení zakázala.

V roce 2000 vydala Evropská komise rozhodnutí, ve kterém definovala zásady tzv. bezpečného přístavu (Safe Harbor) pro osobní údaje a řekla, že americkým společnostem, které se zavážou tyto zásady dodržovat, mohou být data z Evropy posílána bez omezení.

Sucho zlevňuje naftu. V přístavech stojí tankery plné ropy, kterou není kam dát

Norský tanker Heather Knutsen kotví v Halifaxu - Ilustrační foto.

U čerpacích stanic neustále padají ceny paliv. V Česku se nafta i benzin prodávají za méně než 27 korun za litr, a ceny jsou tak na šestiletém minimu.

Jedním z důvodů je, že Evropa nestíhá přísun paliv odebírat. V přístavech se hromadí lodě plné ropy, kterou není kam dát, píše agentura Reuters. Tankery, které jsou teprve na cestě do Evropy, volí raději delší cestu kolem jihu Afriky, místo aby použily Suezský průplav. Doufají, že až dorazí, bude o palivo vyšší zájem, a tím pádem bude vyšší i jeho cena.