Řecký parlament v sobotu schválil zákon upravující postup rekapitalizace tamního bankovního sektoru. Učinil tak několik hodin poté, co Evropská centrální banka (ECB) uvedla, že hlavní řecké banky budou potřebovat nový kapitál v objemu až 14,4 miliardy eur (zhruba 390 miliard Kč).

Zákon mimo jiné stanoví, že řecký fond pro sanaci bank HFSF bude mít plná hlasovací práva u akcií, které v bankách získá výměnou za poskytnutí státní podpory.

O přesné skladbě akcií a dluhopisů, které fond v rámci rekapitalizace od bank nakoupí, bude rozhodovat vláda, napsala agentura Reuters.

Řecký bankovní sektor se potýká s nedostatkem kapitálu zejména kvůli růstu objemu nesplácených úvěrů. Analýza ECB ukázala, že čtyři hlavní řecké banky budou při základním scénáři potřebovat nový kapitál v objemu 4,4 miliardy eur, zatímco při nepříznivém vývoji, tedy v případě zhoršení finančních a ekonomických podmínek v Řecku, to bude 14,4 miliardy eur.

Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítá s částkou až 25 miliard eur.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos v sobotu uvedl, že věří v úspěšné uskutečnění rekapitalizace bank do konce letošního roku.

Řecká vláda musela v létě domácí banky na tři týdny uzavřít. Jejich znovuotevření umožnila až dohoda o novém záchranném programu pro Řecko, který mezinárodní věřitelé podmínili dalšími reformami a úspornými opatřeními.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru