Německý automobilový koncern Volkswagen slíbil zaměstnancům, že je nepropustí, pokud řeknou, co vědí o podvodech při měření emisí. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pátek napsal německý list Süddeutsche Zeitung. Firma je pod značným tlakem, protože má úřadům v USA předložit smysluplné výsledky vyšetřování skandálu.

Automobilka uvedla, že si najala poradenskou společnost Deloitte a americkou právnickou firmu Jones Day. Mají vyšetřit okolnosti, za kterých firma instalovala do naftových aut software, který měnil nastavení motoru tak, aby vůz během testování vykazoval nižší emise.

Volkswagen zaměstnancům slíbil, že pokud promluví, budou smět zůstat v zaměstnání a nebudou se na ně vztahovat požadavky o náhradu škody, napsal německý list.

"Potřebujeme přirozeně program amnestie," ozývá se podle listu z nejvyšších úrovní koncernu. Členů rady a "vysoce placených manažerů" se ale prý tato amnestie týkat nebude.

Mluvčí společnosti řekl, že vyšetřování pokračuje. K věci se ale odmítl dál vyjádřit.

Automobilka v září přiznala, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě instalovala software, který umožňuje manipulovat s měřením emisí. Aféra přechodně srazila tržní hodnotu podniku až o třetinu, donutila k odchodu dlouholetého generálního ředitele Martina Winterkorna a vedla k vyšetřování po celém světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru