Zisk společnosti International Airlines Group (IAG) ve třetím čtvrtletí dosáhl 1,2 miliardy eur (32,5 miliardy korun), a překonal tak očekávání. Firma to vysvětlila levnějším palivem a velkým zájmem o letenky během letních měsíců. Zvýšila také odhad zisku za celý letošní rok.

IAG vlastní britské aerolinky British Airways, španělskou Iberii a nízkonákladového dopravce Vueling. V srpnu pak do svého portfolia přidala irskou leteckou společnost Aer Lingus.

Provozní zisk IAG bez zahrnutí Aer Lingus dosáhl 1,21 miliardy eur. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 1,197 miliardy eur. Zisk před zdaněním se zvýšil meziročně o 48 procent na 1,1 miliardy eur.

Nad očekávání lepší čtvrtletní výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejnily i konkurenční aerolinie Lufthansa a Air France-KLM.

IAG nyní odhaduje, že celoroční provozní zisk bez zahrnutí Aer Lingus se bude pohybovat od 2,25 miliardy do 2,3 miliardy eur. Původní odhad činil 2,2 miliardy eur. Analytici však očekávali, že firma zvýší prognózu zisku v průměru na 2,26 miliardy eur.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Akcie IAG v pátek oslabily o 2,11 procenta na 8,15 eura. Během dne ale byly ztráty výraznější a přesáhly tři procenta.

Skupina IAG vznikla v roce 2011 sloučením aerolinek British Airways a společnosti Iberia. Firma ve čtvrtek oznámila, že vyplatí první dividendu od svého vzniku. Umožní to právě splnění finančních cílů pro letošní rok.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru