Zisk amerických ropných gigantů Exxon Mobil a Chevron ve třetím čtvrtletí kvůli nízkým cenám ropy prudce klesl. Zisk Exxonu se snížil o 47 procent na 4,24 miliardy dolarů (104,4 miliardy korun), díky vysokým maržím rafinerii ale překonal očekávání. Zisk Chevronu klesl o 64 procent na 2,04 miliardy dolarů (50,2 miliardy korun). Chevron současně oznámil, že propustí 6 000 až 7 000 zaměstnanců, což je až 11 procent jeho celkové pracovní síly.

Zisk na akcii v případě Exxonu činil 1,01 dolaru, a výrazně tak překonal odhady analytiků v anketě agentury Thomson Reuters. Ti v průměru čekali pokles zisku na 89 centů na akcii. Příjmy klesly o 37,4 procenta na 67,34 miliardy dolarů, což bylo rovněž více, než čekali analytici. Těžba ropy a plynu se však o 2,3 procenta zvýšila a dosáhla 3,9 milionu ropného ekvivalentu denně. Exxon Mobil je největší ropnou firmou na světě, jejíž akcie se obchodují na veřejných trzích.

Zisk divize průzkumu a těžby ropy v Exxonu se snížil o 78 procent na 1,4 miliardy dolarů, zejména kvůli přetrvávajícím nízkým cenám ropy a plynu. Zisk divize zpracování ropy a prodeje se naopak zdvojnásobil na dvě miliardy dolarů, hlavně díky vyšším maržím rafinerií.

Také Chevronu se podařilo překonat očekávání analytiků díky rafinerským aktivitám. Zisk na akcii činil 1,09 dolaru, zatímco analytici čekali 76 centů. Příjmy se snížily o 35,5 procenta na 33 miliard dolarů. Těžba klesla o jedno procento na 2,5 milionu barelů ropného ekvivalentu denně.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Chevron dodal, že kvůli slabým výsledkům bude propouštět a příští rok sníží o 25 procent kapitálové výdaje. Firma zatím k propouštění žádné bližší informace neuvedla. Na konci loňského roku měl Chevron asi 64 700 zaměstnanců.

Na Exxon i na Chevron mají značný vliv nízké ceny ropy a rovněž obavy ze zpomalení hospodářského růstu v Číně. Ceny ropy se proti srovnatelnému období loni snížily o více než 50 procent. Akcie obou firem za posledních 12 měsíců prudce klesly - zatímco Exxon Mobil ztratil téměř 14 procent, akcie Chevronu spadly o 23 procent. Dnes akcie obou firem zpevňovaly, a to právě v reakci na lepší výsledky, než jaké trh očekával.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru