V Tatrách o nadcházejícím víkendu končí letní turistická sezona, část turistických stezek bude na déle než sedm měsíců uzavřena. Do nejvyššího pohoří Slovenska během dvou prázdninových měsíců zavítal rekordní počet návštěvníků.

Uvedla to šéfka tamní oblastní organizace cestovního ruchu Lenka Maťašovská.

"Letní sezona byla výborná, v červenci a srpnu přijelo do Vysokých Tater 800 000 návštěvníků. Počasí bylo v porovnání s minulým rokem lepší, počet slunečných dnů vyšší," uvedla Maťašovská. Návštěvnost tak překonala dosavadní rekord z let 2008 i 2013, kdy Tatry navštívilo 740 000 turistů.

Polovinu turistů v Tatrách tvořili cizinci

Stoupající zájem lidí o Tatry odůvodnila Maťašovská i modernizací středisek cestovního ruchu či zlepšováním služeb. "Za poslední léta se Tatry změnily, investice směřovaly do hotelů, infrastruktury či lanovek," dodala.

Polovinu z celkového počtu turistů ve Vysokých Tatrách v létě tvořili Slováci, ze zahraničí přijelo nejvíc hostů z Česka a Polska. Častěji do Tater jezdí slovenští turisté, kteří v minulosti tvořili jen 25 až 30 procent z celkového počtu návštěvníků.

Podle Maťašovské zejména rodiny s dětmi upřednostnily dovolenou v Tatrách před vycestováním do ciziny.

Loni letní turistickou sezonu v Tatrách poznamenalo deštivé počasí, které následovalo po nevydařené lyžařské sezoně provázené nedostatkem přírodního sněhu.

Na začátku listopadu začíná v Tatranském národním parku z důvodu ochrany přírody sezonní uzavírka téměř čtyř desítek turistických stezek o celkové délce zhruba 200 kilometrů. Potrvá do poloviny června. Vysokohorské chaty, s výjimkou Chaty pod Rysy, zůstanou dostupné i během zimní turistické sezony. Orientaci v terénu v době sněhové pokrývky ulehčí turistům tyčové značení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru