Bankovní rada České národní banky může ve čtvrtek podle analytiků prodloužit režim devizových intervencí až do roku 2017. V nové prognóze zřejmě totiž ČNB bude počítat s pomalejším růstem inflace. Prozatím ČNB hovoří o tom, že režim devizových intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku.

Nicméně podle analytiků oslovených ČTK rozhodne bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání 5. listopadu o pokračování režimu devizových intervencí a úrokové sazby ponechá na historických minimech. Měnová politika by tak měla zůstat beze změny.

"Centrální bankéři podle nás budou zdůrazňovat, že třetí čtvrtletí 2016 je nejbližší možné období, kdy by mohl být intervenční režim ukončen a že vzhledem k současným podmínkám konec intervenčního režimu přijde pravděpodobně později," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Intervenční režim nejspíš přetrvá ještě rok

Rovněž podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Lukáše Kovandy budou centrální bankéři patrně deklarovat rostoucí pravděpodobnost opuštění současného intervenčního režimu až nejdříve v roce 2017.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška tak ČNB vlastně přistoupí k mírnému uvolnění měnových podmínek. "ČNB patrně prohlásí, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než koncem roku 2016. Rozhodnutí přijde v návaznosti na novou prognózu, podle níž se posune hlouběji do roku 2017 předpokládané dosažení inflačního cíle v meziroční výši dvou procent," uvedl.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák dokonce odhaduje, že intervenční režim ČNB ukončí až po personální obměně bankovní rady v prvním čtvrtletí 2017.

Změny v bankovní radě vyvolávají nejistotu

Naopak hlavní ekonom ING Jakub Seidler se domnívá, že k prodloužení režimu devizových intervencí na čtvrtečním zasedání nedojde. Přínosem prodloužení intervenčního režimu by podle něj byla jistota pro podniky, s jakým kurzem mohou počítat po celý příští rok.

"Nicméně trh stejně nebude ČNB tento závazek pro druhou polovinu roku 2016 věřit, jelikož si bude vědom nejistoty pramenící z personálních změn v bankovní radě. Pozitiva případného prodloužení závazku již v listopadu by tak nebyla příliš významná, a ČNB by se tak pouze dopředu zavazovala k politice, která se může za půl roku ukázat jako problematická a může také být v silném rozporu s názory nových členů bankovní rady," uvedl.

Jednání bankovní rady se ve čtvrtek 5. listopadu zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání nebude přítomen člen bankovní rady Pavel Řežábek.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru