Praha a okolní středočeská města by měly dostat z fondů Evropské unie zhruba 3,25 miliardy korun na dopravní projekty. Vyplývá to z předběžného seznamu, který rozděluje téměř 4,7 miliardy korun dotací z takzvaných Integrovaných územních investic.

Peníze půjdou na stavbu záchytných parkovišť, přestupní dopravní terminály v Benešově a Říčanech nebo opravy silnic do Kladna, Kralup či Zbraslavi. Napsaly to páteční Lidové noviny.

Rada hlavního města, která projekt zaštiťuje, by měla 10. listopadu hlasovat o jménech lidí navržených do řídicího výboru. Ten příští rok na jaře o naplánovaných projektech rozhodne.

"Díky této spolupráci jsme schopni řešit narůstající dopravu a umožnit Středočechům, kteří dojíždějí do Prahy za prací, zaparkovat na okrajích města nebo už před ním a využít veřejnou dopravu k přejezdu na konkrétní místo v metropoli," uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která má stanout v čele řídicího výboru.

V plánu je mimo jiné rozšíření pražských záchytných parkovišť P+R na Černém Mostě, Zličíně nebo Opatově. Parkoviště, která mají lidi motivovat k odstavení auta a pokračování do Prahy vlakem, mají vzniknout i v sousedství nádraží kolem metropole.

Dotace z Integrovaných územních investic mohou směřovat vedle dopravních staveb či seřízení semaforů třeba také na protipovodňová opatření a nová místa pro děti ve školce. Podmínkou je, že projekty budou užitečné pro dva spojené regiony. Jedním ze sedmi takových územních celků v Česku je Pražská metropolitní oblast, kam vedle hlavního města spadá třeba území kolem Benešova, Říčan, Berouna či Kladna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru