Praha a okolní středočeská města by měly dostat z fondů Evropské unie zhruba 3,25 miliardy korun na dopravní projekty. Vyplývá to z předběžného seznamu, který rozděluje téměř 4,7 miliardy korun dotací z takzvaných Integrovaných územních investic.

Peníze půjdou na stavbu záchytných parkovišť, přestupní dopravní terminály v Benešově a Říčanech nebo opravy silnic do Kladna, Kralup či Zbraslavi. Napsaly to páteční Lidové noviny.

Rada hlavního města, která projekt zaštiťuje, by měla 10. listopadu hlasovat o jménech lidí navržených do řídicího výboru. Ten příští rok na jaře o naplánovaných projektech rozhodne.

"Díky této spolupráci jsme schopni řešit narůstající dopravu a umožnit Středočechům, kteří dojíždějí do Prahy za prací, zaparkovat na okrajích města nebo už před ním a využít veřejnou dopravu k přejezdu na konkrétní místo v metropoli," uvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která má stanout v čele řídicího výboru.

V plánu je mimo jiné rozšíření pražských záchytných parkovišť P+R na Černém Mostě, Zličíně nebo Opatově. Parkoviště, která mají lidi motivovat k odstavení auta a pokračování do Prahy vlakem, mají vzniknout i v sousedství nádraží kolem metropole.

Dotace z Integrovaných územních investic mohou směřovat vedle dopravních staveb či seřízení semaforů třeba také na protipovodňová opatření a nová místa pro děti ve školce. Podmínkou je, že projekty budou užitečné pro dva spojené regiony. Jedním ze sedmi takových územních celků v Česku je Pražská metropolitní oblast, kam vedle hlavního města spadá třeba území kolem Benešova, Říčan, Berouna či Kladna.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru