Od roku 2017 by Češi měli platit povinné sociální pojištění podle toho, kolik mají dětí. Kdo potomky nemá nebo se o ně už přímo nestará, zaplatí státu více peněz než nyní. Naopak rodiče dvou a více dítě oproti dosavadnímu stavu ušetří - alespoň dočasně. Po dobu, kdy "vyživují" potomky, se jim zvýší čistý příjem.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje návrh zákona, který vychází z doporučení důchodové komise odborníků a politiků. "Zpracovali jsme zásady právní úpravy, které budou předloženy koaliční radě. Účinnost zákona se předpokládá od roku 2017," potvrdila on-line deníku Aktuálně.cz a HN ministryně Michaela Marksová.

Výše navrhovaných sazeb nakonec odpovídá doporučení komise, přestože ministerstvo zvažovalo i jiné varianty, které by daly větší důraz už na dvě děti.

S jedním dítětem beze změny

Princip chystané úpravy popsaly HN už dříve: Celková výše povinných odvodů na sociální (důchodové) pojištění stoupne o jeden procentní bod z dosavadních 28 na 29 procent hrubé mzdy.

Tuto základní sazbu mají odvádět lidé, kteří děti nemají nebo už se o ně přímo nestarají (ve smyslu "výživa ve společné domácnosti", tedy podobně jako u současné daňové slevy).

Naopak lidé, kteří vychovávají děti a zároveň pracují či podnikají, dostanou na sociální pojištění slevu.

U jednoho dítěte zůstane sazba na dosavadních 28 procentech, tedy o jeden procentní bod nižší než nová základní úroveň. Při dvou dětech by klesla na 26,5 procenta, se třemi dětmi na 24 procent a se čtyřmi a více dětmi na 21,5 procenta.

"Opatření má ulehčit celkovou finanční zátěž rodin v období výchovy nezaopatřených dětí, kdy rodiny tyto prostředky nejvíce potřebují a kdy zároveň s rostoucím počtem dětí dochází k výraznému růstu výdajů," vysvětluje Marksová.

Pro oba rodiče, ale jen dočasně

Sníženou sazbu pojistných odvodů si budou moct uplatnit oba rodiče - v tom se má tato sleva lišit od daňového zvýhodnění, které si může uplatnit jen jeden z rodičů. "Vyměřovací základ pro výpočet důchodu zůstane rodičům beze změny zachován, výsledná výše důchodu se tedy nezmění," upřesňuje Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva.

Sazba pro odvod sociálního pojištění se přitom změní jen na straně zaměstnance. Na část odváděnou zaměstnavatelem - tedy 21 procent ze mzdy - nebude mít vliv. Podle dosavadní právní úpravy platí všichni zaměstnanci pojistné na sociální zabezpečení v jednotné sazbě 6,5 procenta.

Podle ministerského návrhu by od roku 2017 zaměstnanci platili pojistné v sazbě 7,5 procenta, pokud nepečují o děti. Při péči o jedno dítě 6,5 procenta, při péči o dvě děti pět procent, při péči o tři děti 2,5 procenta a při péči o čtyři a více dětí nula procent - takže pojistné by platil jen zaměstnavatel.

Sleva bude jen dočasná - po dobu výživy dítěte ve společné domácnosti, tedy maximálně do 26 let věku. Potom začnou rodiče platit základní sazbu, stejně jako bezdětní lidé. V praxi tak zaplatí o jeden procentní bod více než dosud.

Ekonomové většinou českým vládám doporučují, aby sociální pojištění snížily, protože je zde nadprůměrně vysoké oproti dalším nejvyspělejším zemím světa.

Ukazuje to například srovnání OECD z roku 2014: Celkové náklady práce jsou podle něj v Česku nadprůměrné i přes to, že samotná daň z příjmů je podprůměrná.

Mezi 34 hodnocenými státy skončilo Česko jako osmé nejdražší v případě bezdětného zaměstnance.

Za děti už je sleva na dani

Za výchovu dětí stát už dnes poskytuje slevu na dani z příjmů. Za první dítě si může jeden z rodičů od příjmů odečíst 13 404 korun za rok, za druhé dítě 15 804 korun a za třetí a další 17 004 korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tato sleva přitom zároveň funguje i jako takzvaný daňový bonus.

Bonus se vyplácí těm lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce daňovou slevu na děti podruhé za sebou zvýšit. Pokud to potvrdí i poslanci, stoupne sleva od roku 2016 u druhého dítěte na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte na 20 604 korun ročně. Pro první dítě se nezmění a zůstane na 13 404 korunách ročně. Třetí zvýšení má pak přijít od roku 2017.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru