Americká farmaceutická společnost Pfizer jedná o převzetí konkurenta Allergan. Informovaly o tom ekonomické deníky Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Spojením podniků by vznikl největší výrobce léků na světě s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů (přes osm bilionů korun).

Nabídka Pfizeru na převzetí Allerganu by představovala již druhý pokus podniku o koupi velkého konkurenta. V loňském roce se Pfizer neúspěšně pokoušel o převzetí britské společnosti AstraZeneca, za kterou nabízel téměř 70 miliard liber (2,6 bilionu korun). Tržní hodnota společnosti Allergan činí 113 miliard dolarů (2,8 bilionu korun). Zástupci firmy Allergan potvrdili, že zahájili "předběžnou přátelskou diskuzi" se zástupci Pfizeru. Zároveň však dodali, že "není vůbec jisté, zda tyto diskuse povedou k uzavření transakce".

Světový výrobce léčiv Pfizer snížil zisk i tržby. Investory přesto potěšil - čtěte ZDE

Jedním z důvodů dřívější snahy Pfizeru o převzetí rivala AstraZeneca bylo získání možnosti snížit daňovou zátěž přesunem ústředí ze Spojených států do Británie. Převzetí Allerganu sídlícího v irském Dublinu by mohlo Pfizeru poskytnout podobnou výhodu, upozornila agentura Reuters.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Americká vláda nicméně před časem zavedla nová opatření, která mají zabránit, aby se domácí firmy prostřednictvím fúzí se zahraničními podniky vyhýbaly placení daní v USA. Kvůli těmto novým pravidlům loni americká společnost AbbVie zrušila plánované převzetí irského konkurenta Shire v hodnotě 55 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru