Čína ve čtvrtek na úvod návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Pekingu podepsala smlouvu se společností Airbus o nákupu 130 letounů v celkové hodnotě kolem 17 miliard dolarů (přes 420 miliard korun). Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího této evropské firmy vyrábějící leteckou techniku.

Kontrakt byl podepsán během jednání kancléřky s čínským premiérem Liem Kche-čchiangem. Součástí smlouvy je nákup 100 strojů pro střední tratě A320 v katalogové ceně 9,7 miliardy dolarů a také potvrzení dříve dojednané objednávky 30 dopravních letounů A330 k dálkovým letům.

Airbus vede konkurenční boj o čínský trh s americkou společností Boeing, která v září podepsala se skupinou čínských firem historickou smlouvu na dodání 300 letounů v hodnotě 38 miliard dolarů (942 miliard korun). Americká firma odhaduje, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6 330 nových letadel v celkové hodnotě asi 950 miliard dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Koncem června při příležitosti návštěvy čínského premiéra v Paříži podepsal Airbus podle agentury AFP kontrakt na nákup 45 širokotrupých letadel A330 v katalogové ceně nejméně 11 miliard dolarů s opcí na koupi dalších 30 letadel. Právě tato opce byla konkretizována ve čtvrteční podepsané smlouvě. Katalogová cena třicítky strojů A330 je podle francouzské agentury nejméně 6,9 miliardy dolarů.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru