Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Londýn. Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Helsinky. Finská společnost Nokia zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Paříž. Francouzská farmaceutická skupina Sanofi zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Tokio. Japonští výrobci elektroniky Sony, Panasonic a Sharp oznámí hospodářské výsledky za druhé finanční čtvrtletí.

Berlín. Německé aerolinky Lufthansa zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Berlín. 09:55 Říjnový vývoj nezaměstnanosti v Německu.

Berlín. 14:00 Předběžná zpráva o vývoji harmonizovaného indexu spotřebitelských cen za říjen v Německu.

Frankfurt nad Mohanem. Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Stockholm. Největší skandinávská stavební společnost Skanska zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Houston. Světově největší veřejně obchodovaný ropný koncern Exxon Mobil zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Americký vydavatel platebních karet MasterCard zveřejní hospodářský výsledek za třetí čtvrtletí.

New York. Americký řetězec kaváren Starbucks zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku.

Washington. 13:30 Vyjdou první předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu USA za třetí čtvrtletí.

Volkswagen poprvé za dvacet let zažívá ztrátu. Ve čtvrtletí ztrácí 3,5 miliardy eur

Koncern Volkswagen i nadále ovládá evropský trh s novými autyNěmecký automobilový koncern Volkswagen v důsledku skandálu kolem falšování testů emisí vykázal svou první čtvrtletní ztrátu za více než dvě desetiletí. Firma v letošním třetím kvartálu prodělala na provozní úrovni 3,5 miliardy eur (zhruba 95 miliard korun) po zisku 3,2 miliardy eur před rokem. Zhoršila navíc odhad zisku na celý letošní rok.

Volkswagen upozornil, že výsledky za třetí čtvrtletí negativně ovlivnila tvorba rezervy v objemu 6,7 miliardy eur na budoucí opatření související se skandálem kolem měření emisí. Rezerva je o něco vyšší než původně avizovaných 6,5 miliardy eur.

Německý export letos bude rekordní. Ačkoliv ho skandál VW nemůže ohrozit, Merkelová jede orodovat do Číny

Bundestag, Spolkový sněm, Německo, BerlínSvětově proslulou značku "Made in Germany" nemůže nynější emisní skandál Volkswagenu dlouhodobě poškodit. Je o tom přesvědčen Svaz velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA). Předpovídá, že německý vývoz letos meziročně vzroste o šest procent na rekordních skoro 1,2 bilionu eur. Původně udával 4,5 procenta. Dovoz stoupne o čtyři procenta na 947 miliard eur.

Největší pivovarnická fúze se zdrží. SABMiller posunul AB InBevu lhůtu pro podání nabídky

jarvis_5615570fe4b091efa7130c91.jpegPivovarnická společnost SABMiller posunula o týden lhůtu, dokdy má konkurent Anheuser-Busch InBev předložit oficiální nabídku na její převzetí. Novým konečným termínem je tak příští středa. Oznámily to ve středu firmy, které již v polovině měsíce dospěly k rámcové dohodě o fúzi.

Původně měl termín pro závaznou nabídku podle britských pravidel o akvizicích vypršet 14. října, firmy se však už dříve dohodly na jeho prodloužení o dva týdny. Nynější odklad má podnikům umožnit jednání o podrobnostech transakce. SABMiller o posunutí termínu požádal příslušný britský úřad, který jeho žádost schválil.

Výběr posádky pro let na Mars budeme každý rok opakovat, říká Bas Lansdorp, který chce poslat lidi na rudou planetu

Snímek simulátoru Mars Desert Research Station v noci.Nizozemský podnikatel Bas Lansdorp založil společnost Mars One a chce poslat vybrané dobrovolníky na rudou planetu. S návratem posádky nepočítá. Výběr lidí pro misi i pobyt na rudé planetě mají neustále sledovat kamery. Lansdorp sbírá peníze na projekt od sponzorů, investorů a od dárců. Moc se mu to ale zatím nedaří. "Nyní nás brzdí nedostatek financí," přiznává Lansdorp v exkluzivním rozhovoru pro týdeník Ekonom. Rozhodně však věří v úspěch projektu.

Miliardář Ortega uspěl díky rychlé módě. Teď útočí na post nejbohatšího muže světa

Zakladatel oděvního impéria Inditex Amancio Ortega útočí na pozici nejbohatšího člověka planety. Minulý týden se mu již dokonce podařilo na chvíli z trůnu sesadit současnou jedničku Billa Gatese, který se ale na vrchol žebříčku nejbohatších po růstu hodnoty Microsoftu opět vrátil. 

Akcie skupiny Inditex, pod kterou spadají značky jako Zara, Bershka nebo Stradivarius, letí vzhůru. Od roku 2001, kdy firma vstoupila na burzu, stouply o více než tisíc procent a jen od začátku letošního roku přidaly na hodnotě přes čtyřicet procent. Pokud bude současný vývoj burzy pokračovat, skromný Španěl z Galicie se už brzy může v čele žebříčku světových boháčů usadit natrvalo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru