Místo šedých betonových bariér barevné skleněné desky, které navíc vyrábějí energii. V Holandsku se rozhodli propojit nutnou ochranu před hlukem z dálnic s ekologickou výrobou elektřiny. Holandští výzkumníci testují nové protihlukové stěny se zabudovanými solárními články, první dva solární protihlukové stěny instalovali v červnu podél dálnice u holandského města Den Bosch.

Desky protihlukových stěn o rozměrech 5 x 4,5 metru jsou na první pohled nápadné. Namísto šedivých betonových zdí jsou to barevné průhledné panely, které navíc působí esteticky. Praktické zkoušky, které budou probíhat rok, mají přinést podrobné informace k možnostem širšího využití těchto speciálních bariér podél nizozemských dálnic a železnic.

Jak píše například server Oenergetice.cz, už během prvního měsíce měření prokázala, že jeden kilometr solárních bariér je schopný pokrýt roční spotřebu elektrické energie 50 domácností nebo poskytnout dostatek energie elektromobilu pro ujetí 900 000 kilometrů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru