Česká republika má pochopení pro kritiku slovenského premiéra Roberta Fica vůči rozšíření plynovodu Nord Stream, které má omezit transport ruského plynu přes Ukrajinu. Na úterním Žofínském fóru to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Fico spolu s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem kritizovali plánované rozšíření plynovodu po své zářijové bratislavské schůzce. Slovenský premiér tehdy uvedl, že záměr je v příkrém rozporu s politickými rozhovory, které jsou s Ukrajinou vedeny na Evropské radě. Omezení přepravy plynu přes Ukrajinu by v budoucnu také způsobilo pokles příjmů Slovenska z poplatků za tranzit ruského plynu dále do západní Evropy.

"Máme pro to určité pochopení, a to v tom smyslu, že nemáme nic proti tomu, když bude Nord Stream výkonnější. Ale byli bychom neradi, kdyby to znamenalo, že tím pádem nebude uchována provozuschopná tranzitní trasa skrze Ukrajinu," řekl Mládek. "Tak jak nebylo komfortní být závislí na jedné trase z Ruska přes Ukrajinu, tak by rozhodně nebylo přínosem pro naši bezpečnost, kdybychom byli závislí pouze na Nord Streamu," dodal.

Plynovod Nord Stream přivádí ruský zemní plyn po dně Baltského moře do Německa a tím i do střední a západní Evropy. Akcionářskou dohodu o plánovaném rozšíření plynovodu podepsala ruská plynárenská společnost Gazprom a její evropští partneři počátkem září. Projekt je od samého počátku veden zájmem Ruska na tom, aby byl nezávislý na tranzitu suroviny přes Ukrajinu.

Ruský plyn pokrývá asi třetinu evropské spotřeby plynu, přes Ukrajinu je přepravován zhruba z poloviny. Na počátku letošního června Gazprom uvedl, že v roce 2019 tranzit zemního plynu přes Ukrajinu úplně ukončí, a vyzval Evropskou unii, aby urychlila rozhodování o alternativních trasách, aby si zajistila dodávky i po tomto datu. Generální ředitel společnosti Alexej Miller ale na konci června připustil, že tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat i po vypršení současného kontraktu v roce 2019.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Ať tomu říkáme jakkoliv, Rusko a Ukrajina vedou válku. Tranzit plynu přes Ukrajinu může skončit zítra, stejně jako v roce 2019. Nikdo z nás neví, jak to reálně bude," uvedl dnes český vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru