Americký výrobce automobilů Ford Motor ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil čistý zisk na 1,9 miliardy dolarů (téměř 47 miliard Kč) z 835 milionů dolarů před rokem. Automobilka v úterní zprávě uvedla, že dosáhla rekordních výsledků v Severní Americe a že snížila ztráty v Evropě.

Ford v Česku otevřel svůj první FordStore - čtěte ZDE

Zisk automobilových aktivit v Severní Americe se vyšplhal na rekordních 2,7 miliardy dolarů. Ztráta v Evropě se naopak snížila na 182 milionů dolarů ze 439 milionů před rokem. Společnost uvedla, že počítá s poklesem ztráty v Evropě i v celém letošním roce a že tam nadále směřuje k obnovení ziskovosti.

Celkové tržby meziročně stouply o devět procent na 38,1 miliardy dolarů (933 miliard korun), a to navzdory negativnímu vlivu silnějšího kurzu dolaru. Objem prodeje se zvýšil o sedm procent na 1,6 milionu vozů. Odbyt stoupl v Severní Americe i v Evropě, snížil se však v Jižní Americe, Asii a na Blízkém východě.

Bez zahrnutí jednorázových položek firma vydělala 45 centů na akcii. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počítali v průměru se ziskem 46 centů na akcii. Automobilka uvedla, že za tímto rozdílem stojí daně, které byly vyšší, než analytici očekávali.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ford je druhým největším výrobcem automobilů ve Spojených státech za konkurentem General Motors. Ten minulý týden oznámil nárůst čtvrtletního zisku asi o třetinu na rekordních 3,1 miliardy dolarů, zejména díky dobrým výsledkům v Severní Americe.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru