Zisk i tržby přední světové farmaceutické společnosti Pfizer ve třetím čtvrtletí klesly, výsledky ale výrazně překonaly očekávání. Tržby podkopal silný kurz dolaru, který snižuje dolarovou hodnotu zahraničních výnosů. Plyne to z dnešního sdělení této americké firmy, která je podle tržeb druhým největším výrobcem léků na světě za skupinou Johnson & Johnson.

Čistý zisk Pfizeru se v meziročním srovnání snížil o 19 procent na 2,13 miliardy dolarů (zhruba 52 miliard korun). Tržby klesly o dvě procenta na 12,1 miliardy dolarů a firma zvýšila jejich celoroční odhad o jednu miliardu na 47,5-48,5 miliardy dolarů.

Zisk na akcii dosáhl 60 centů a průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Reuters překonal o devět centů. Výsledek podpořila zejména poptávka po vakcíně proti zápalu plic Prevnar a léku na rakovinu prsu Ibrance.

Akcie Pfizeru díky nečekaně příznivým výsledkům vzrostly po zveřejnění zprávy o čtyři procenta. Od počátku roku získávají přes deset procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru