Čistý zisk britské ropné společnosti BP se ve třetím čtvrtletí propadl na 46 milionů dolarů (1,1 miliardy korun). O rok dříve činil zisk 1,29 miliardy dolarů. Firma uvedla, že příčinou je levná ropa, a dodala, že ještě více omezí své investiční plány.

Celkové tržby firmy se snížily na 55,9 miliardy dolarů z 94,8 miliardy před rokem. Průměrná cena severomořské ropy Brent se podle propočtů BP ve třetím čtvrtletí snížila na 50 dolarů za barel z více než 100 dolarů za barel ve stejném loňském období.

BP nyní předpokládá, že bude mít letos kapitálové výdaje kolem 19 miliard dolarů. Dříve je přitom firma odhadovala téměř na 20 miliard USD, uvedla agentura Reuters.

Firma rovněž uvedla, že její náklady související s havárií ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010 dosáhnou zhruba 55 miliard dolarů. To představuje o něco vyšší částku, než se dříve odhadovalo.

BP již od havárie prodala majetek v hodnotě téměř 50 miliard dolarů. Dnes uvedla, že v příštím roce počítá s prodejem dalších aktiv v hodnotě tří až pěti miliard dolarů.

Akcie společnosti BP

Zdroj: Reuters
Související