Evropská komise pozastavila Česku čerpání dotací na projekty za 568 milionů korun. Uvedl to v pondělí server Neovlivní.cz. Důvodem jsou chyby v zakázce na monitorovací systém evropských fondů, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na chyby upozornilo už dříve ministerstvo financí.

Přerušení čerpání dotací se podle serveru mělo týkat Operačního programu Technická pomoc, který zajišťuje technickou podporu pro ostatní operační programy, a například i zajištění publicity evropských fondů. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) serveru sdělila, že audit se týká projektů o celkovém objemu 568 milionů.

Informace o pozastavení dorazila do Česka 14. října v dopisu od generálního ředitele pro regionální politiku Evropské komise Waltera Deffaa. Z dopisu podle Neovlivní.cz vyplývá, že se komise přiklonila na stranu auditorů ministerstva financí, podle nichž tendr na monitorovací systém provázelo množství závažných chyb.

Podle MMR ale říjnový dopis obsahuje obdobné informace jako dopis od Evropské komise z června. "Pro Českou republiku v něm není nic jiného, než co bylo široce diskutováno médii v obdobném dopise už v červnu tohoto roku, a to, že pokud nalezne Policie ČR pochybení ve veřejné zakázce na monitorovací systém z doby vlády Petra Nečase (ODS), Evropská komise tento systém neproplatí," uvedla Veronika Vároši z oddělení komunikace MMR. V nynějším dopise je podle ní navíc pouze žádost, aby ČR uvedla, jaká opatření přijme.

Komise se tak v dopise přiklonila na stranu auditorů ministerstva financí, kteří na nesrovnalosti poukazovali již na jaře. Ve své závěrečné zprávě poslané do Bruselu mimo jiné tvrdí, že zakázka byla vyhlášena jinak, než jak schválila vláda. Vítězný uchazeč byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Auditoři navrhli korekce, tedy snížení evropského podílu na proplácení projektu.

Šlechtová pak sdělila serveru Neovlivní.cz, že auditním orgánem navržené korekce jsou od 25 do 100 procent. Podle ní je ale nyní diskutabilní, co nakonec MMR s auditním orgánem na základě dopisu Evropské komise dojedná.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Šlechtová se už dříve proti auditu ministerstva financí důrazně ohradila. Označila ho za neprofesionální a opřený o spekulace. Monitorovací systém evropských fondů pro období 2014-2020, který nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém, je pro čerpání peněz z fondů EU klíčový. Prostřednictvím něj budou řídicí orgány jednotlivých operačních programů vyhlašovat výzvy k předkládání žádostí a přijímat konkrétní projekty.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru