Investiční skupina Rockaway kupuje za víc než 200 milionů eur (5,4 miliardy korun) druhý největší e-shop v Česku Mall.cz a srovnávač cen Heureka.cz. Obchod financují miliardáři Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jde o jednu z největších transakcí v maloobchodu v posledních letech. Informovala o tom mluvčí Rockaway Michaela Papežová. Akvizici bude posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rockaway Capital se dohodla na uzavření smlouvy o převodu stoprocentního podílu ve společnosti Netretail Holding, která provozuje internetové obchody Mall, a společnosti Naspers OCS Czech Republic, provozující on-line srovnávač Heureka.cz. "Mall i Heureka jsou úspěšné společnosti, které skvěle rozvinou naše stávající aktivity na poli e-commerce. Máme díky tomu před sebou příležitost, jak během velmi krátké doby atakovat obrat jedné miliardy eur a obsadit pozici e-commerce lídra v regionu střední Evropy," uvedl ředitel Rockaway Jakub Havrlant.

"Internetové obchodování je stále ještě v začátcích a toto je pro nás důležitý milník v pokračování cesty, kterou jsme začali před 15 lety," dodal šéf Netretail Holding Ondřej Fryc.

Dopad transakce na trh e-commerce bude podle obchodního ředitele společnosti Netdirect Marka Kršky záviset především na tom, jak se skupina Rockaway popasuje s dvěma úkoly, které před ní stojí. "Zaprvé musí jednoznačně oddělit fungování Mall.cz a srovnávače Heureka.cz.

Jejich provázání by totiž mohlo být rizikové nejen pro ostatní hráče na trhu, ale i pro ně samotné," řekl ČTK Krška. Zadruhé se podle něj musí pokusit dostat Mall.cz i další dříve koupené projekty do přiměřeného zisku, což se předchozím vlastníkům nepovedlo. Mall.cz vykázal ve finančním roce 2013/2014 zisk 9,5 milionu korun (pozn. ČTK).

Výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška se domnívá, že v krátkodobém horizontu transakce výrazné změny na trhu e-shopů nepřinese. "Z dlouhodobého hlediska bude záležet na strategii, kterou budou noví majitelé aplikovat, ale to ukáže až čas," dodal.

Skupina Rockaway letos prostřednictvím E-commerce Holdingu koupila podíl v internetovém obchodu s elektronikou CZC.cz, transakci nyní posuzuje antimonopolní úřad. Loni převzal holding e-shopy Vivantis. Obrat E-commerce Holdingu by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.

Internetový obchod Mall.cz dosud vlastnil Netretail Holding, patřící do celosvětové skupiny Naspers. Netretail Holding vykázal ve finančním roce 2013/2014 obrat osm miliard korun. Zahraniční pobočky v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku se na tržbách společnosti podílejí téměř z poloviny. Největší český internetový prodejce Alza.cz měl loni obrat 11,5 miliardy korun bez DPH.

Čtyři miliardáři

Společnost Rockaway Capital vedle investic v oblasti internetu také podporuje začínající technologické firmy. Působí v Praze, americkém San Francisku a brazilském Sao Paulu. Jediným akcionářem firmy je Jakub Havrlant.

Křetínský s Tkáčem a investiční skupinou J&T vlastní Energetický a průmyslový holding (EPH), zahrnující čtyři desítky podniků z ČR, Slovenska, Německa a Polska, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. Křetínský s Tkáčem také mají mediální firmu Czech News Center, která vydává nejčtenější deník Blesk, deníky Aha! a Sport či časopis Reflex.

Skupina PPF investuje do bankovnictví a finančních služeb, telekomunikací, biotechnologie, nemovitostí, maloobchodních služeb, pojišťovnictví a zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Ke konci loňska vlastnila aktiva za 21,9 miliardy eur (asi 594 miliard korun). PPF se nedávno dohodla s EPH na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall.

Mall.cz

- druhý největší e-shop v Česku, mj. patří mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku;

- společnost začala na internetu působit v roce 2000 pod značkou Bilezbozi.cz;

- Mall.cz v Česku zaměstnává zhruba 700 lidí, letos v srpnu oznámila nábor 150 nových zaměstnanců;

- společnost provozuje dvě velká distribuční centra - v Praze - Horních Počernicích (15.500 m2 plochy) a Jirnech u Prahy (30.000 m2 s možností rozšíření o dalších 20.000 m2);

- kromě ČR působí také na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku a Slovinsku. 

Heureka.cz

- největší internetový srovnávač cen v ČR, porovnává ceny několika milionů produktů z desítek tisíc internetových obchodů, nabízí též uživatelské recenze zboží a e-shopů a možnost nákupu; byl spuštěn v říjnu 2007;

- patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR, podle vlastních internetových stránek se jeho návštěvnost pohybuje průměrně okolo 2,5 milionu reálných uživatelů měsíčně, v předvánočním období přes 3,2 milionu reálných uživatelů měsíčně;

Rockaway:

- Je investiční skupinou, která zastřešuje aktivity internetového podnikatele Jakuba Havrlanta. Firmu založil v polovině roku 2013 a je jediným akcionářem.

- Společnost se zaměřuje spíše na menší investice do mladých projektů, start-upů. Cílem je provést projekty od zformování vize až k momentu, kdy začnou být i ekonomicky úspěšné.

- Rockaway spustila nový projekt online prodeje potravin v rámci E-commerce Holdingu, do kterého loni majetkově vstoupila společnost Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče.

- E-commerce Holding provozuje síť e-shopů s více než 1,5 milionu zákazníků. Jsou to mimo jiné obchody Sporty.cz a Snowboards.cz a také e-shop s módou BigBrands.cz a dětským zbožím Proděti.cz, Vivantis anebo e-shop CZC.cz.

- Obrat E-commerce Holding by měl letos dosáhnout čtyř miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru