Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Tisková konference Hospodářské komory. Témata: Jak hodnotí čeští podnikatelé vládu? Daří se ministrům snižovat byrokracii spojenou s podnikáním? Chová se vláda odpovědně v současném období hospodářského růstu? 

Praha. Žofínské fórum na téma Plyn - důležitá součást energetického mixu ČR. Vystoupí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nebo předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Londýn. Britská ropná společnost BP zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Hamilton. Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Bratislava. Slovenský premiér Robert Fico navštíví rafinerii Slovnaft.

Cupertino. Americká technologická společnost Apple zveřejní hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí svého fiskálního roku.

Washington. Americká centrální banka (Fed) zahájí dvoudenní zasedání, na němž se bude zabývat měnovou politikou.

Akce Mall.cz: Křetínský a Tkáč budují internetové impérium. Zároveň utužují spolupráci s PPF

Velkosklad e-shopu Mall.cz. Firmu ovládl investiční fond Rockaway Capital.

Evropská komise pozastavila Česku čerpání dotací na projekty za 568 milionů korun. Uvedl to v pondělí server Neovlivní.cz. Důvodem jsou chyby v zakázce na monitorovací systém evropských fondů, který má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Na chyby upozornilo už dříve ministerstvo financí.

Přerušení čerpání dotací se podle serveru týká Operačního programu Technická pomoc, který zajišťuje technickou podporu pro ostatní operační programy, a například i zajištění publicity evropských fondů. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) serveru sdělila, že audit se týká projektů o celkovém objemu 568 milionů.

Dovoz vajec za deset let stoupl o 590 procent, varují zemědělci. Soběstačnost Česka klesá

Čeští spotřebitelé preferují stále častěji potraviny domácí produkce, navíc na vzestupu je celá česká ekonomika. Oba tyto faktory jsou příčinou, proč tuzemští potravináři očekávají mírné zlepšení svého byznysu. Situace v oboru je tématem pondělního Žofínského fóra. A řečníci na něm za jeden z největších problémů označují klesající soběstačnost Česka.

"Soběstačnost v základních komoditách by měla být naší prioritou. Nevyvážet základní komodity do zahraničí v takové míře jako dosud, ale využívat příležitosti trhu v Evropské unii. U řady komodit s tradicí a know-how kryjeme domácí spotřebu importem," upozornil na fóru ministr zemědělství Marian Jurečka.

Windows 10 bude do dvou let na miliardě zařízení, plánuje Microsoft

Šéf Microsoftu Satya Nadella

Společnost Microsoft chce do dvou let převést na nový operační systém Windows 10 zhruba jednu miliardu zařízení. Nový operační systém firma začala nabízet na konci července. Na setkání s novináři to v pondělí uvedl šéf jednoho z globálních vývojářských týmů Microsoftu Aleš Holeček.

Windows 10 díky možnosti bezplatného přechodu ze starších verzí nyní využívá 110 milionů zařízení. Celkově může nový operační systém využívat 90 tisíc různých typů zařízení. Nejstarší typy pochází z roku 2007, tedy z doby Windows Vista.

Xerox se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty. Jeho tržby klesly téměř o deset procent

Americký výrobce kancelářské techniky Xerox se ve třetím čtvrtletí propadl do ztráty a jeho tržby výrazně klesly. Firma známá svými kopírovacími přístroji a tiskárnami v pondělí uvedla, že "komplexně přezkoumá své strukturální možnosti" a rozhodne o své další strategii.

Firma vykázala čistou ztrátu 34 milionů dolarů (835 milionů korun) ve srovnání se ziskem 266 milionů dolarů o rok dříve. Tržby společnosti se snížily o 9,6 procenta na 4,33 miliardy dolarů.

Toyota je opět jedničkou na trhu. Volkswagen sesadily klesající prodeje v Číně a Rusku

Japonská automobilka Toyota Motor prodala za první tři čtvrtletí letošního roku zhruba 7,5 milionu vozů. Získala tak zpět vedoucí pozici na světovém automobilovém trhu, o kterou ji v pololetí připravil německý konkurent Volkswagen.

Toyota oznámila, že její prodej v období od ledna do září meziročně klesl o 1,5 procenta na 7,498 milionu vozů. Prodej Volkswagenu se podle dřívějších údajů snížil rovněž o 1,5 procenta a činil 7,43 milionu vozů. Třetí místo na trhu obsadila americká automobilka General Motors, jejíž prodej klesl o procento na 7,2 milionu vozů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru