V České republice se od jejího vzniku v roce 1993 uskutečnily fúze a akvizice v hodnotě více než dvou bilionů korun. Největší privatizační transakcí byl prodej Transgasu a šesti dalších plynárenských firem společnosti RWE. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti PwC ČR.

"Předmětem největších transakcí byly jednak společnosti v páteřních odvětvích ekonomiky, zejména finanční instituce, infrastruktura a energetika, a jednak některé významné podniky, například automobilka Škoda Auto nebo velké pivovary," uvedl Jan Hadrava z PwC.

Pro 90. léta byl charakteristický menší počet transakcí a také jejich velikost byla spíše nižší. Uskutečnila se kuponová privatizace, zároveň se událo pár významných strategických privatizací (například prodej Škoda Auto).

Naopak v letech 2001 až 2008 nastal prudký nárůst počtu transakcí. V roce 2005 byl největší objem transakcí, když jejich celková hodnota přesáhla 300 miliard Kč. V roce 2007 se uskutečnil největší počet transakcí v české historii, téměř tisícovka.

V letech 2009 až 2014 se po prudkém poklesu počtu transakcí v souvislosti s finanční krizí začal trh vzpamatovávat a počet transakcí se pozvolna vracel k předkrizovým počtům. Aktivita se přesouvala od zahraničních investorů směrem k českým. Roky 2013 a 2014 vykázaly po roce 2005 největší objem transakcí téměř za 200 miliard Kč.

Letošní rok navazuje na pozitivní loňská čísla. Za tři čtvrtletí roku 2015 se uskutečnily transakce v hodnotě přes 100 miliard korun. To je sice přibližně o 40 procent méně než za stejné období loňského roku, i tak jde ale o jeden z nejúspěšnějších roků v historii ČR.

Zájem investorů je letos jak o tradiční odvětví jako strojírenství nebo energetiku, tak i o společnosti z IT nebo například mediálního sektoru. Za největší transakci prvního pololetí 2015 lze považovat vyčlenění části podniku O2 do společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN).

Nyní roste zájem investorů z Číny o investice do firem v Česku a celkově regionu střední a východní Evropy. Během květnové výpravy českých podnikatelů v Šanghaji oznámil největší čínský soukromý konglomerát Fosun Group, že plánuje v ČR investovat až 80 miliard Kč, upozornil Hadrava.

Na podzim v ČR nakupovala čínská investiční skupina CEFC. Ta si vybrala Prahu jako sídlo svých evropských aktivit a plánuje zde investice v různých oblastech. Investovala již do nákupu podílu v leteckém dopravci Travel Service, ve fotbalové Slávii, Pivovarech Lobkowicz Group či v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Aktivita v oblasti fúzí a akvizic je indikátorem zdraví ekonomiky. Je tedy příznivé, že v ČR dochází k jejímu zintenzivnění. Proti období let 1990 až 2007 se mění její ráz. Transakce už nesouvisejí s ekonomickou transformací, ale jsou projevem standardních procesů tržního hospodářství," řekl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Po "hubených" letech 2008 až 2012, poznamenaných světovou finanční krizí, dochází podle něj nyní k oživení aktivity, které v následujících třech letech dále zintenzivní. Půjde prý o celosvětový jev, podnícený dostupnými úvěry a levnou ropou.

Manažeři společností privátního kapitálu mají k dispozici historicky rekordní objem neinvestovaného kapitálu. Ten bude v příštích letech v sílící míře stimulovat aktivitu v oblasti fúzí a akvizic, což se projeví i v tuzemské ekonomice. Právě malé otevřené ekonomiky typu ČR by mohly být společně s rozvíjejícími se trhy vítězi popsaného procesu. Čínské akvizice v ČR jsou jeho projevem, a také proto v následujících letech zintenzivní, dodal.