Naši prarodiče šli v padesáti letech do důchodu, dnes je ale nová doba. Šedesátníci i pětašedesátníci by stále ještě měli pracovat, přitom právě oni mají největší problém nějaké místo dostat, říká Tomáš Ervín Dombrovský z firmy LMC, která se zaměřuje na trh práce a vzdělávání.

Podle Českého statistického úřadu bude v roce 2101 průměrný věk obyvatel České republiky padesát let. Ani teď není situace ideální, jen deset procent firem má zaměstnance, kterým je nad čtyřicet. "Co s námi, staříky?" ptá se Rut Kolínská, prezidentka občanského sdružení Síť mateřských center. 

Sdružení v rámci kampaně Společnost přátelská rodině už druhým rokem pořádá kulaté stoly se zaměstnavateli. Tentokrát se diskutovalo o uplatnění lidí ve věku nad 50 let. O své zkušenosti se podělily společnosti Siemens, Zentiva, Komerční banka, Česká spořitelna, LMC, Clearstream Operations Prague a Carrier Refrigeration Operation Czech Republic. 

Pro některé pozice je věk opravdu překážkou, ale zástupci zúčastněných společností připouští, že většinou jde spíš jen o stereotypy z obou stran. Starší si nevěří a bojí se, mladší zase neví, jak k nim přistupovat.

Podle Dombrovského se musí začít zespoda. Přesvědčit širokou veřejnost, že stáří není na obtíž. Naopak, vyzrálejší generace může současný trh zachránit. 

Není to o věku, ale o schopnostech

Spousta míst je neobsazených a už se nejedná jen o technické pozice - i běžná povolání mají nouzi o dobré pracovníky. Přesto ve výzkumu sdružení Alternativa 50+ uvádí 40 procent respondentů, že šli do důchodu, protože dostali výpověď. Přitom právě tato široká skupina by se svými časem ověřenými schopnostmi volné pozice zaplnila. "Zaměstnávání starších lidí není společenská odpovědnost firmy, ale byznysová nutnost," míní Dombrovský. 

Do karet starší generace hraje i to, že si přeje být stále potřebná. Nestojí ani o žádné speciální škatulky, vysvětluje Petra Krátká z Komerční banky. Ač zájemcům v pokročilém věku ve výkonu některých povolání brání nedostatečné znalosti, nebojí se zabrat a doučit se je.

Společnost Clearstream Operations Prague pracuje na německé burze, proto se zde mluví výhradně v angličtině nebo němčině. O místo se tu přesto ucházela 45letá žena, která anglicky uměla jen chabě. Potřebné dovednosti ale měla, a tak jí dali šanci. Obě strany se dohodly, že se uchazečka za rok vrátí a mezitím se bude v cizím jazyce vylepšovat. Tak se také stalo a ve firmě pracuje dodnes. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Že vyzrálejší členové pracovního kolektivu nemají problém se přizpůsobit novým trendům, ví i v České spořitelně. Také proto pro ně mají speciální program s názvem Moudrá sova. Skrze něj se jim snaží pomoci třeba s cizími jazyky nebo IT znalostmi. 

Díky reverse mentoringu se spořitelně daří také propojovat dvě poněkud odlišné generace, tedy zaměstnance ve věkových skupinách pod třicet a nad padesát let. V projektu se obě strany učí vzájemně, ani jedna si tak nemůže připadat nadřazeně či naopak poníženě. 

Průzkumy mezi staršími obyvateli ale bohužel tvrdí, že mají z mladších kolegů strach.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru