Marc Brütsch

- Absolvoval Curyšskou univerzitu.
- V roce 1993 nastoupil do skupiny Swiss Life, kde začínal jako asistent finančního ředitele.
- Od roku 2000 je hlavním ekonomem skupiny.

Švýcarsko se naučilo žít s dlouhodobým tlakem na posílení franku, míní hlavní ekonom švýcarské finanční skupiny Swiss Life Marc Brütsch.

Tamní ekonomiku to ale paradoxně tlačí k větší efektivitě a inovacím. Poté co švýcarský frank v reakci na lednové rozhodnutí Švýcarské národní banky (SNB) opustit politiku slabé měny skokově zpevnil vůči euru až o 40 procent, si Švýcaři odsouhlasili prodloužení pracovní doby o dvě hodiny týdně.

Mezitím se situace zklidnila a frank je dnes silnější už jen asi o 12 procent. Důvodem je zlepšující se výhled ekonomiky eurozóny.

Této příznivé situace by měla podle Brütsche využít i Česká národní banka a příliš dlouho neváhat s opuštěním svého kurzového závazku.

Jak v kontextu švýcarských zkušeností hodnotíte politiku ČNB, kdy už dva roky nedovoluje koruně posílit pod hranici 27 korun za euro a hodlá v tom pokračovat ještě nejméně jeden rok?

Jako vnější pozorovatel mám dojem, že důvěryhodnost kurzového závazku a toho, co Česká národní banka říká, je celkem vysoká. Což je důležitá věc, pokud má taková politika fungovat. Švýcarská měna byla ale v době evropské dluhové krize využívána mnohem více jako bezpečný přístav, než je tomu v případě české koruny.

Myslím si, že v tomto smyslu má ČNB o něco méně práce než Švýcaři. Na rozdíl od České republiky nebyla také ve Švýcarsku nikdy hlavní motivací pro oslabení měny snaha zabránit deflaci. Ve Švýcarsku totiž všichni víme, že je tamní cenová hladina tak jako tak příliš vysoká.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru