Čínská centrální banka v pátek opět snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a také znovu zmírnila požadavky na minimální rezervy komerčních bank. Je to již šesté snížení sazeb od loňského listopadu a další pokus o oživení druhé největší světové ekonomiky, která se potýká s prohlubujícím se útlumem, uvedla agentura Reuters.

Čína roste nejpomaleji od roku 2009 - čtěte ZDE

Banka snížila jednoletou zápůjční sazbu o 0,25 procentního bodu na 4,35 procenta a jednoletou depozitní sazbu rovněž o čtvrt bodu na 1,50 procenta. Povinný podíl minimálních rezerv pro komerční banky zmírnila o půl procentního bodu na 17,5 procenta. Je to čtvrté snížení rezerv v tomto roce.

"Centrální banka dodala ekonomice další dávku stimulace," uvedli podle agentury Reuters analytici společnosti Capital Economics. Podle nich přistoupí banka k dalším takovým krokům do konce roku ještě jednou a pak znovu počátkem příštího roku. "Stále čekáme na jasný důkaz ekonomického obratu," uvedl Mark Williams z Capital Economics. "Předpokládáme ale, že s další chystanou stimulací ekonomika brzy zesílí," dodal.

Čína letos uvolňuje měnovou politiku nejrazantnějším tempem od globální krize na konci minulého desetiletí. Peking chce podpořit ekonomiku, kterou trápí slabá poptávka a přebytek výrobních kapacit.

Zhruba v době, kdy centrální banka oznámila nové kroky, premiér Li Kche-čchiang ve státním rozhlase uvedl, že Čína bude nadále "rozumným způsobem" využívat snižování sazeb a minimálních rezerv k podpoře ekonomiky, která teď zpomaluje. Vyjádření nejvyšších vládních činitelů k měnové politice jsou přitom neobvyklá a zesilují očekávání, že Peking bude v těchto krocích pokračovat.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Ve třetím čtvrtletí její výkon dál slábl a hrubý domácí produkt se v meziročním srovnání zvýšil o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu.

Čínští vůdci začali v minulých letech sledovat strategii nasměrování ekonomiky k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu. Namísto jednostranného zaměření na vývoz a investice usiluje Peking o větší důraz na domácí spotřebu a sektor služeb. Výraznější oslabování ekonomického růstu by ale mohlo vyvolat sociální napětí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru