Švédskému výrobci nákladních aut Volvo vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 75 procent na 5,1 miliardy švédských korun (14,7 miliardy korun). K růstu přispěl vyšší prodej v Evropě, příznivý vývoj směnných kurzů a snížení nákladů, uvedla firma, která je druhým největším výrobcem nákladních aut na světě, v pátečním prohlášení.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zvýšení zisku na 4,6 miliardy švédských korun (SEK). Čistý zisk se zdvojnásobil na 3,07 miliardy SEK z loňských srovnatelných 1,5 miliardy SEK. Tržby se zvýšily o devět procent na 73,3 miliardy SEK.

Volvo vyrábí nákladní auta, autobusy a stavební stroje pod vlastní značkou a pod značkami Renault, Mack a UD. Nákladní auta mají na celkových tržbách dvoutřetinový podíl.

Hodnota přijatých objednávek se však ve třetím čtvrtletí snížila o 15 procent na 42 648 vozů. Důvodem byla slabší poptávka v severní Americe a pokračující slabý výkon v Brazílii, které překonaly i oživení v Evropě.

Volvo nyní prochází restrukturalizací, která má podpořit ziskovost v době poklesu v Číně a Brazílii. V dubnu firma propustila generálního ředitele Olofa Perssona a oznámila, že na jeho místo nastoupí šéf konkurenční firmy Scania, jednoho z nejziskovějších výrobců nákladních aut, Martin Lundstedt.

Volvo je největší švédskou firmou podle tržeb a předním soukromým zaměstnavatelem v zemi. V roce 1999 firma prodala svoji výrobu osobních aut americké firmě Ford Motor, která se v roce 2010 dohodla na jejím prodeji čínské firmě Geely.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru