Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Konference na téma (Ne)zaměstnanost mladých do 30 let, aktuální inspirační projekty a největší výzvy v práci s touto cílovou skupinou.

Praha. Seminář Komise pro životní prostředí Akademie věd o energetice. Představena bude nová státní energetická koncepce a diskutovány její jednotlivé aspekty.

Brno. Končí mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl Wood-Tec.

Berlín. Německé ekologické sdružení Deutsche Umwelthilfe (DUH) představí nové poznatky v aféře s falšováním údajů o emisích u vozů koncernu Volkswagen.

Stockholm. Své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí zveřejní výrobce domácích spotřebičů Electrolux a výrobce nákladních automobilů Volvo.

Česká spořitelna rozprodává nemovitosti z realitních fondů

Česká spořitelnaČeská spořitelna postupně rozprodá nemovitosti z realitního fondu CPDP a s ním provázaného Czech and Slovak Property Fund. Na prodej tak budou například Galerie Myšák, sídlo Bankovního institutu ve Stodůlkách nebo kancelářské centrum v Nových Butovicích. Informuje o tom páteční deník E15, podle kterého půjde o transakce nejméně za nižší jednotky miliard korun.

Současně to bude po více než desetileté existenci konec obou fondů. "Stávající strategie České Spořitelny ohledně fondu CEE Property Development Portfolio 2 počítá s postupnými divesticemi jednotlivých projektů a následnou likvidací tohoto fondu. Týká se to i Czech and Slovak Property Fund," sdělila Veronika Exnerová z tiskového oddělení banky.

Firmou roku Středočeského kraje se stala biotechnologická společnost, v Praze zvítězil výrobce termokamer

Firmou roku hlavního města Prahy se stala společnost Workswell, která vyrábí vlastní termokamery a příslušný software.  Její termovizní systém pro drony se prodává po celém světě včetně USA a jejími zákazníky jsou velké průmyslové podniky jako ČEZ, Škoda Auto nebo RWE. Živnostnicí roku v Praze se stala Markéta Borecká, mladá podnikatelka se spolu s jedinou zaměstnankyní zaměřuje na recyklaci starého oblečení. "Originální a propracovaný nápad, který je nejen veřejně prospěšným projektem, ale také slouží jako vzor úspěšného podnikání," okomentovala vítěze Marta Jabůrková z České spořitelny.

Ve Středočeském kraji získala titul Firma roku společnost BARD, která se zabývá výzkumem, vývojem a následnou výrobou mikrobiálních přípravků s účinnými látkami pro užití v humánní, veterinární a komunální oblasti. Její výrobky pomáhají mimo jiné při parodontóze, při zlepšování stavů u lupénky či atopickém ekzému. Živnostnicí roku v kraji se stala Veronika Fílová, která vymyslela projekt PlayWisely, licenční program na rozvoj zrakových, jazykových a pohybových dovedností dětí od čtyř měsíců do předškolního věku.

Amazon ve třetím čtvrtletí utržil více než 25 miliard dolarů

AmazonNejvětší světový internetový obchod Amazon ohlásil již druhé období v řadě zisk, který za třetí čtvrtletí letošního roku činil 79 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

K nečekaně optimistickým výsledkům firmě pomohlo zvláště zvýšení prodeje na severoamerickém trhu, který je pro společnost klíčový, a další rozvoj cloudových služeb Amazonu, uvedla agentura Reuters. Jeho akcie v reakci na ve čtvrtek zveřejněné výsledky vzrostly o 10 procent a po ukončení obchodování firma uzavřela na hodnotě 564 dolarů za akcii

MasterCard zvýší poplatky za výběry z bankomatu u menších bank

Mezinárodní kartová asociace MasterCard zvýší poplatky za výběry bankám, které pro své klienty využívají cizí bankomaty. V průměru vzrostou o dvě koruny zhruba na 14 korun za tuto transakci. Opatření, které začne platit od příštího podzimu, znamená, že za výběry si připlatí menší banky, které své bankomaty nemají nebo jich mají málo a mnoha svým klientům nyní dávají výběry zdarma.

"Reagujeme tím na požadavky velkých bank, že jejich bankomatová síť se stává neprofitabilní. Banky, které naše karty vydávají, se na to musí připravit, případně změnit poplatkovou politiku," zdůvodnil skoro roční odklad zvýšení poplatku Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard v Česku.

Mazda svolává do servisů téměř pět milionů starších aut. Kvůli problémům se zapalováním

Mazda 2 1.5 ATJaponská automobilka Mazda Motor svolává po celém světě do servisu 4,9 milionu starších vozů. Může se u nich projevit problém se spínačem zapalování, který by se mohl přehrát a vznítit. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP. Zatím bylo v této souvislosti zaznamenáno 13 případů vznícení, nebyla však hlášena žádná zranění.

V samotných Spojených státech se opatření týká 1,36 milionu vozů. Automobilka uvedla, že v USA zatím neobdržela žádné zprávy o požárech ani o nehodách či zraněních. V USA budou k výměně spínače svolána auta Mazda 323, Mazda 626, Mazda 929, Mazda Protégé, Mazda MX-3, Mazda MX-6 a Mazda MPV různých ročníků z období 1989 až 1998, uvedla agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru