Největší světový internetový obchod Amazon ohlásil již druhé období v řadě zisk, který za třetí čtvrtletí letošního roku činil 79 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). Jeho akcie v reakci na výsledky zveřejněné ve čtvrtek vzrostly o 10 procent a po ukončení obchodování firma uzavřela na hodnotě 564 dolarů za akcii

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Amazon může za své překvapivé výsledky "poděkovat" především cloudu (Amazon Web Services). Ten firmě za třetí čtvrtletí vydělal půl miliardy dolarů a více než zdvojnásobil prodej. Podle serveru CNN Money by bez cloudu Amazon zaznamenal další ztrátu. K nečekaně optimistickým výsledkům firmě pomohlo také zvýšení prodeje na severoamerickém trhu, který je pro společnost klíčový, uvedla agentura Reuters.

Raketový nárůst akcií vynesl zakladateli firmy Jeffu Bezosovi pět miliard dolarů a podle žebříčku agentury Bloomberg se stal třetím nejbohatším člověkem na světě. 

Tržby Amazonu, který v září otevřel distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy, dosáhly 25,4 miliardy dolarů, což byl meziroční nárůst o 23,2 procenta, zatímco analytici očekávali jejich hodnotu 24,9 miliardy. Více než polovinu tržeb reprezentuje Severní Amerika, kde s hodnotou 15 miliard dolarů vzrostly dokonce o 28,3 procenta.

Amazon už podruhé za sebou nahradil ztráty meziročním ziskem. Loni za stejné období od začátku července do konce září hlásila firma ztráty ve výši 437 milionů dolarů. Zatímco nynější výsledky představují pro podílníky společnosti zisk 17 centů na akcii, loni na každou ztráceli bez pěti centů rovný dolar.

Firma rovněž uvedla, že se ve třetím kvartále meziročně zvýšil počet jejích zákazníků o 17 procent. Nyní jich má 294 milionů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru