Jsou jedinou firmou ve střední Evropě, která vyrábí vlastní termokamery a příslušný vizualizační software. Její termovizní systém pro drony se prodává po celém světě včetně USA a jejími zákazníky jsou velké průmyslové podniky jako ČEZ, Škoda Auto nebo RWE. Nejen za průnik na světové trhy, ale i za spolupráci na vývoji s vysokými školami ocenila společnost Workswell i odborná porota, která jí udělila titul Vodafone Firma roku 2015 Hlavního města Prahy. 

Firma, podnikající v oblasti bezkontaktního měření teploty a strojového vidění, vznikla jako start-up studentů FEL ČVUT během jejich studia. "Od konkurence se snažíme odlišit vlastními produkty i vlastními řešeními. Na světovém trhu chceme získat dominantní postavení u určitých výrobků z oblasti pokročilých technologií," uvedl spoluzakladatel Jan Sova.

"Moderní a inovativní. Přesně takto by mělo vypadat mladé podnikání. Od vysoké až po úspěšnou a kvalitní společnost," řekl na adresu vítězné firmy člen poroty Patrik Bartheldy z Vodafone Czech Republic. 

Vítězové

Hlavní město Praha

Vodafone Firma roku 2015

 

1. Workswell

 

2. Etnetera

 

3. Terezia Company

 

Česká spořitelna Živnostník roku 2015

 

1. Markéta Borecká

 

2. Ivana Šabatová

 

3. Eva Brabcová

Na druhém místě v soutěži, vyhlašované Hospodářskými novinami, skončila internetová společnost Etnetera, působící v oblasti zakázkového vývoje webových a mobilních aplikací, a třetí místo získala rodinná firma Terezia Company, která se zabývá vývojem, výrobou a distribucí přírodních doplňků stravy z léčivých hub a rostlin. 

V každém kraji je udělován také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2015. Cenu uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnosti. V Praze ji získala už zmíněná Etnetera.

Když byznys pomáhá

Propracovaný koncept sociálního podnikáni zaujal porotce natolik, že Markétu Boreckou vyhlásila Živnostníkem roku 2015 Hlavního města Praha. Mladá podnikatelka se spolu se svou jedinou zaměstnankyní na částečný úvazek zaměřuje na recyklaci starého oblečení.

V jejich společensky prospěšném projektu Forewear, se kterým vyhrály mezinárodní soutěž Social Impact Award 2013 v Impact Hub Praha, řeší otázku přebytku nevyužitého oblečení. To sbírají na firemních akcích a třídí. Část pomůže lidem v nouzi a z nenositelných kousků si nechávají vyrábět nový materiál, z něhož v chráněných dílnách vznikají zápisníky nebo obaly na knihy.

"Celkově je pro projekt Forewear a vznikající výrobky charakteristické to, že jsou celé dělané na míru. Každý malý dílek a část na nich je personalizovaná: potisk, barva gumy, barva nití, saténový štítek uvnitř výrobku, papírová visačka," uvedla Markéta Borecká.

Jejími zákazníky jsou především firmy, které mají padesát a více zaměstnanců a mohou se zapojit do sbírky oblečení a poté objednat sto a více kusů výrobků. "Originální a propracovaný nápad, který je nejen veřejně prospěšným projektem, ale také slouží jako vzor úspěšného podnikání," okomentovala vítěze Marta Jabůrková z České spořitelny.

Stříbrná skončila Ivana Šabatová, zabývající se poradenstvím v oblasti IT, třetí místo pak náleží pekařce štrúdlů Evě Brabcové.

Inovace a vzdělávání předškoláků

Vítězem soutěže Firma roku 2015 ve Středočeském kraji se stala společnost Bio Agens Research and Development – BARD. Firma z Únětic se zabývá výzkumem, vývojem a následnou výrobou mikrobiálních přípravků s účinnými látkami pro užití v humánní, veterinární a komunální oblasti.

Bio Agens Research and Development a Veronika Fílová

Vodafone Firma roku 2015 Středočeského kraje Bio Agens Research and Development - BARD a její majitelé Radim Klimeš a Martin Suchánek a Česká spořitelna Živnostník roku 2015 Středočeského kraje Veronika Fílová. Foto: i-crm.cz

Její výrobky pomáhají mimo jiné při parodontóze, mykózách, čištění nehojících se ran, při zlepšování stavů u lupenky, atopickém ekzému či opruzeninách.

"U přípravků nebyly zaznamenány vedlejší, natož nežádoucí účinky ani u skupiny osob se sníženou imunitou a dětí," vysvětlil ředitel společnosti Radim Klimeš. 

V roce 2010 její majitelé získali patent pro využití mikroorganismů Pythium oligandrum, letos jim byl udělen patent v Austrálii, na Ukrajině a zejména ve Spojených státech. BARD s ročním obratem kolem 20 milionů korun se v poslední době zaměřuje především na výzkum a spolupracuje s vědci z vysokých škol a Akademie věd. 

Vítězové

Středočeský kraj

Vodafone Firma roku 2015

 

1.  Bio Agens Research and Development – BARD

 

2. THIMM Obaly

 

3. Energon Dobříš

 

Česká spořitelna Živnostník roku 2015

 

1. Veronika Fílová

 

2. Lucie Bártová

 

3. Zdeněk Moc

"Dlouhodobě stabilní firma, která svým působením přesahuje hranice naší země. To, co dělají, dělají dobře, což dokazují nejen patentované produkty, ale také vynikající ekonomické výsledky," okomentoval vítěznou firmu člen poroty Lukáš Krupička z Vodafone Czech Republic. 

Druhé místo patří společnosti THIMM Obaly ze Všetat, vyrábějící obaly z vlnité lepenky, třetí skončila firma Energon Dobříš zabývající se montážemi, opravami, údržbou a projekcí vyhrazených elektrických zařízení.

Titulem Vodafone Odpovědná firma roku 2015 se ve Středočeském kraji může pyšnit společnost THIMM Obaly. 

Licenční program na rozvoj zrakových, jazykových a pohybových dovedností dětí od čtyř měsíců až do předškolního věku je hlavní náplní práce Veroniky Fílové, která se stala Živnostníkem roku ve Středočeském kraji.

Program PlayWisely vznikal na základě nejnovějších poznatků z oblasti neurovědy, fyziologie a sportu a ve spolupráci s NASA či Kolumbijskou univerzitou. Jeho základem je sada speciálních výukových karet, které jsou variací obrázků, zvuků, slov, čísel, barev, velikostí a tvarů. 

Podnikatelka z Dolních Břežan dříve pracovala jako finanční kontrolorka a projektová manažerka, ale u obou profesí postrádala hlubší smysl. V roce 2010 se proto rozhodla pro radikální změnu. Investovala úspory do vlastní licence na provozování programu a otevřela si vlastní centrum v podkroví svého rodinného domu za Prahou.

Po roce se přestěhovala do rodinného centra v Praze 4 a postupně program rozšiřovala do dalších rodinných center a školek v Praze a Brně. Letos v lednu Veronika Fílová otevřela první samostatné centrum, jesle a školku PlayWisely. 

Druhá se mezi středočeskými živnostníky umístila Lucie Bártová ze Sedlčan, která vydává reklamní, inzertní a informační časopisy, třetí skončil zemědělec ze Starého Vestce Zdeněk Moc. 

Vítězové jubilejního, desátého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2015 a Česká spořitelna Živnostník roku 2015 postupují do celorepublikového finále. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží se uskuteční 9. prosince na pražském Žofíně.

Související