Žalobci chtějí poslat do vazby policistu, který byl po zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obviněn kvůli korupci a únikům informací z policejních spisů. Obávají se, že by mohl ovlivňovat svědky, kteří dosud ke kauze nebyli vyslechnuti, řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. O uvalení vazby bude rozhodovat soud. Policistovi hrozí až 12 let vězení.

Inspekce zahájila trestní stíhání dvou lidí, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Kauza podle Zenklové spočívá v neoprávněném zjišťování a předávání informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolanému člověku na základě jeho požadavku. Informace se týkaly lidí z podnikatelského a veřejného prostředí i firem.

Policista byl obviněn z přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech v médiích psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Kauzu údajné korupce v policejních řadách totiž vyšetřuje policie, a nikoliv GIBS, která se kriminalitou uvnitř policie zabývá. V sítu policie skončili hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování kauzy zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Žalobci však odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji. GIBS totiž zahájila trestní řízení pod dozorem žalobců již v roce 2014. Zásah GIBS za standardní činnost označilo také ministerstvo vnitra.

Údajně nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým z olomoucké kauzy už před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala olomoucká odbočka GIBS, která však případ odložila. Vysvětlení celé kauzy bude chtít po šéfovi GIBS Ivanu Bílkovi premiér Bohuslav Sobotka.

Stížnost si podali všichni čtyři obvinění

Nakonec podali stížnost všichni čtyři obvinění v olomoucké kauze. Po tamním hejtmanovi Jiřím Rozbořilovi a šéfovi odboru olomoucké hospodářské kriminality Radku Petrůjovi dorazila také stížnost náměstka olomouckého policejního ředitele Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, řekl ve čtvrtek žalobce Pavel Komár. O stížnostech rozhodne Nejvyšší státní zastupitelství.

"Podle našich informací od policie by měly být podány všechny čtyři stížnosti. Trestní řád nemá žádné lhůty, ale my nepředpokládáme, že by to mělo trvat nějak dlouho. Zatím ne všechny stížnosti jsou již odůvodněné, někteří obvinění si požádali o lhůtu. Pokud nebude nepřiměřeně dlouhá, bude jim poskytnuta a teprve poté to bude z naší strany předloženo Nejvyššímu státnímu zastupitelství," uvedl státní zástupce Pavel Komár.

Kromě této stížnosti podali obvinění kromě hejtmana Rozbořila, který je stíhán na svobodě, také stížnost proti rozhodnutí o umístění do vazby. O těchto stížnostech bude rozhodovat ostravský krajský soud. "Je to věc týkající se vazby, mělo by se o tom rozhodovat prioritně," doplnil Komár.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Rozbořil v stížnosti podle jeho obhájce Petra Konečného tvrdí, že to, co je mu kladeno za vinu, nespáchal. Žádá také o předložení nahrávek, na kterých je v rozhovoru s Kadlecem zachycen, tvrdí totiž, že jde o špatnou interpretaci. Obhájce také napadá odposlechy, které jsou podle něj v případě Rozbořila procesně nepoužitelné. "Trestná činnost, kvůli které byly odposlechy nařízeny, se jej totiž netýkala," řekl Konečný.

Podle obhájce Petrůje Tomáše Vymazala je usnesení o zahájení trestního stíhání nezákonné. Petrůje detektivové podezírají ze tří skutků, podle Vymazala měl obdržet od nadřízeného nějaké pokyny, ale zda je provedl či nikoliv, prý už stíhání neobsahuje.

Na čem staví obhajobu Kyselý s Kadlecem není zřejmé, jejich obhájci nechtějí kauzu na přání svých klientů komentovat.

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, nechtěl státní zástupce Komár odhadnout. "Podle mne to ale určitě dlouho trvat nebude, je to vazební věc a myslím si, že vše bude probíhat v maximální možné míře rychle," doplnil žalobce. Jen tento týden byli navrženi tři svědci, policisté se také musejí vypořádat s věcmi zabavenými při domovních prohlídkách.