České aerolinie končí s občerstvením zdarma. To zůstane jen na linkách do korejského Soulu a kazašské Almaty, tedy na nejdelších trasách společnosti. Na ostatních linkách budou muset hladoví cestující zalovit v peněženkách. Studené menu bude za 8 eur, teplé za 12 eur.

Ceník ČSA
Arašídy: 1,50 eur
Croissant: 1,50 eur
Voda: 2 eura
Plechovka Coca-coly: 2 eura
Pivo Pilsner Urquel (třetinka): 3 eura

"Sledujeme trend a novinky zaváděné v letecké dopravě v Evropě. Jsme flexibilní a snažíme se je implementovat do nabídky ČSA. Nechceme cestujícím vnucovat služby, které nepožadují a nejsou ochotni za ně platit," říká šéf ČSA Jozef Sinčák.

Cestující si tak budou moci řadu služeb odpustit, pokud na nich budou trvat, budou platit. Týkat se to kromě jídla bude i zavazadel. Základní letenka bude počítat už jen s příručním.

Létat se bude do Oděsy i Sarajeva

ČSA zveřejnily i své nové destinace. Příští rok se vrátí na řadu míst, kam létaly v minulosti. Jde například o metropole zemí bývalé Jugoslávie, konkrétně Záhřeb, Sarajevo a Skopje. V případě zemí bývalého Sovětského svazu jde o návrat do Oděsy, Minsku, Kazaně, Ufy a Kaliningradu. 

České aerolinie také zavedou mimo jiné i lety na Island, do Finska, na Maltu či do britského Birminghamu. 

Lety na Maltu a Keflavík na Islandu plánuje dopravce pro sezonní provoz od června do září. Na trase by měly létat dva páry spojů týdně. "Míříme s tím zejména na český trh, předpokládáme že zejména česká klientela bude mít zájem o letní pobyty v těchto dvou destinacích," uvedl Tóth.

Na Balkán létají cizinci

Česká klientela obecně na letech ČSA v posledních letech tvoří menšinu cestujících, zhruba dvě třetiny cestujících představují podle statistik dopravce cizinci přilétající do Česka.

Právě linky na Balkán jsou podle Tótha plánovány především pro zahraniční klientelu. Letadla do cílových destinací budou odlétat večer a do Prahy se vrátí ráno. Hodit se tedy budou zejména pro přílety do Česka nebo pro další transfer na lety do západní Evropy, dodal.

Pasažérům, kteří budou cestovat jen s příručním osmikilogramovým zavazadlem, nabídnou ČSA levnější letenku. Kdo oželí velká zavazadla, ušetří proti standardnímu tarifu osm eur (asi 220 Kč). Tuto možnost nabídnou aerolinky nejprve na linkách do Amsterdamu, Barcelony, Düsseldorfu, Milána, Paříže, Říma, Stockholmu a Varšavy. V prodeji je už od začátku listopadu. Následovat by měly i linky do Benátek, Bruselu a Kodaně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru