Guvernér České národní banky Miroslav Singer a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ve čtvrtek diskutovali na Fóru Hospodářských novin. Mimo jiné o růstu mezd či zda je současné vysoké tempo růstu ekonomiky udržitelné.

ČNB v listopadu 2013 oslabila korunu, aby zabránila poklesu cen. Tento krok vyvolal vlnu kritiky, mimo jiné i ze strany odborů. Středula prohlásil, že banka připravila lidi o úspory. Naopak centrální bankéři tvrdí, že jejich zásah výrazně přispěl k oživení ekonomiky, která se v loňském roce vymanila z dvouleté recese.

České hospodářství si letos dokonce vede tak dobře, že odbory pro příští rok požadují růst platů o pět procent. Plošnému přidávání v takovéto výši se zástupci firem brání s tím, že po dlouhé krizi je třeba především investovat, aby zůstali konkurenceschopní.

Sledovali jsme online

 
22.10.2015 16:46 | Oba protagonisté jsou již na místě

Guvernér Singer a šéf odborů Středula již dorazili do hotelu The Mark v Hybernské ulici v Praze, kde v pět hodin odpoledne začne jejich duel.

Pomalu se scházejí i hosté, mezi nimi by neměli chybět známí byznysmeni jako majitel společnosti Linet Zbyněk Frolík nebo politici. Dorazit by měl například člen vlády - ministr průmysl Jan Mládek.

22.10.2015 16:59 | "Bude to zajímavá diskuse"

Josef Středula zval na debatu prostřednictvím Twitteru.

22.10.2015 17:00 | Duel začíná!

Jako první začíná s úvodní prezentací guvernér Miroslav Singer. Guvernér Miroslav Singer si neopomněl hned v úvodu rýpnout do odborářského bosse Josefa Středuly. Připomněl, že odbory očekávaly pro letošní rok růst v rozmezí 1,5 - 2 procent. Nicméně dodal, že rychlost ekonomického růstu překvapuje všechny.

Ekonomika během prvního pololetí rostla o více než čtyři procenta.

22.10.2015 17:06 | Kupní síla domácností podle Singera roste

Podle Singera ekonomika od svého oživení v loňském roce vytvořila 150 tisíc nových pracovních míst. A opět dal toto číslo do kontrastu s tvrzením Středuly z poloviny roku 2014, který se velice kriticky vyjadřoval ke “slibu ČNB, že oslabením koruny dojde k vytvoření až 35 tisíc nových pracovních míst.”

Podle Singera oslabení české měny nesnížilo kupní sílu českých domácností vyjádřených v korunách. Ta se podle něj oproti konci roku 2013 zvýšila o 7,5 procenta. “Kupní síla mezd a platů vyjádřená v eurech vzrostla za stejné období o 1,5 procenta,” uvedl v prezentaci Singer. Podle něj se zahraniční výdaje podílí na celkové spotřebě domácností necelými třemi procenty.

22.10.2015 17:08 | Období levné práce je u konce, končí naše trpělivost, říká Středula

Šéf odborů začal svoji úvodní prezentaci prohlášením, že ekonomika roste a musí to poznat na svých mzdách také zaměstnanci. Argumentuje mimo jiné tím, že bez růstu mezd neporoste spotřeba domácností, která je důležitým motorem růstu HDP.

22.10.2015 17:10 | Středula argumentuje čísly ČNB

Středula vytahuje spoustu čísel ze zpráv centrální banky. Ukazuje například, že samotná ČNB počítá s tím, že mzdy pracovníků v podnikatelské sféře porostou příští rok o více než čtyři procenta.

22.10.2015 17:11 | Zaměstnanci by měli poznat na svých mzdách růst zisků firem, říká Středula

Středula přichází ke “zlatému hřebu” své prezentace, a tím je argument ziskovosti českých podniků. V loňském roce zaznamenaly firmy historicky největší růst zisků, a to o 13,3 procenta, což podle čísel, které prezentuje Středula, znamenalo přírůstek zisků o 143 miliard korun.

Do kontrastu s tím dává odborářský boss růst mezd, které se zvýšily o 3,3 procenta, což podle něj znamenalo 31 miliard korun vyplacených na mzdách navíc oproti roku 2013.

“Zaměstnanci nepoznali na svých příjmech pozitiva plynoucí z růstu zisků firem,” tvrdí Středula.

22.10.2015 17:12 | Nejsme pyšní na to, že naše práce je tak levná, říká Středula

Středula vytahuje další svůj oblíbený argument - cenu práce v Česku a její srovnání s ostatními zeměmi. Aktuálně stojí hodina práce českého pracovníka jeho zaměstnavatele 9,4 eura. To Česko staví na pozici osmé nejlevnější země v Evropské unii.

"Za jednoho Němce koupíte tři a půl Čecha", říká rozhořčeně Středula.

22.10.2015 17:14 | Chceme postupovat individuálně, říká odborový boss

Kde se firmám daří, tam by se mělo přidávat, říká Středula: Nechceme žádný "zákon", jak jsem někde slyšel, který firmám přikáže přidávat na platech.

22.10.2015 17:15 | Středula chce změnu hospodářské politiky

Být subdodavatelem subdodavatele subdodavatele někoho není důstojné české ekonomiky, říká Středula.

22.10.2015 17:16 | Začíná diskuze k udržitelnosti současného růstu

Myslím si, že nejlépe by bylo mít moudrou vládu, která podpoří ekonomiku a ne na úkor levné práce, říká Středula k otázce, jak se bude české ekonomice dařit v budoucnu, zda je současný růst udržitelný.

22.10.2015 17:20 | "Je třeba ještě růst HDP ještě stále podporovat?", pochybuje Singer

Jedna ze zkušeností, kterou jsme si odnesli z minulých krizových let, je, že hospodářská politika opravdu umí ekonomiku ovlivnit, říká Singer.

Je nyní otázkou, zda nyní ještě máme růst ekonomiky nadále podporovat, ptá se Singer.

Nicméně stále ještě má česká ekonomika podle něj daleko do toho, aby využívala všechny své kapacity. Až toto nastane, zrychlí podle Singera růst mezd velice výrazně.

22.10.2015 17:24 | Na intervence jsem nezměnil názor, říká Středula

"ČNB měla jediné štěstí, že to učinila v příhodnou dobu," říká šéf odborů. S cenami tento krok podle něj neudělal vůbec nic. 

Narážel tak na to, že se ČNB stále nedaří dosáhnout dvouprocentního růstu inflace.

"Devalvace znehodnodnotila růst mezd za celé čtyři roky", tvrdí Středula. Podle něj lidé pak nebudou tolik utrácet.

22.10.2015 17:27 | Mzdy mohou jít mnohem výš, myslí si Středula

"Rychlejší růst mezd může tlačit firmy k vyšší snaze o zvyšování produktivity", zní názor odborového bosse.

22.10.2015 17:29 | Krátká názorová výměna ohledně devalvace měny

Kupní síla domácností klesla v zahraničí, odráží útok Středuly ohledně devalvace měny Singer. Naopak poukazuje na to, že odbory byly překvapeny růstem maloobchodních tržeb.

Ty začaly výrazně růst v roce 2014.

22.10.2015 17:33 | Začíná diskuze o produktivitě práce

Středula zpochybňuje to, jak vlastně chápat českou produktivitu práce. Podle něj je ukazatel účetně zkreslován směrem dolů prostřednictvím manipulace s vnitropodnikovými cenami uvnitř firem. Výkazy, které posílají statistickému úřadu, pak ukazují nižší hodnoty o výkonech, které zaměstnanci ve firmě ve skutečnosti provedli.

Podle něj se připravují nové metody výpočty produktivity, které nebudou poškozovat některé ekonomiky, jako je například ta česká.

22.10.2015 17:39 | Máme extrémně regulovaný trh práce, říká Singer

Mzda je podle Singera vysoce zdaňována. To potom není dobré pro měření produktivity. Česko také nemá v evropském srovnání standardní systém zdaňování práce, říká guvernér.

22.10.2015 17:43 | Česko je podřízenou ekonomikou, tvrdí Středula

Podle něj za to může ekonomická tranformace od počátku devadesátých let. 

"Přejeme si jako odbory, aby v Česku bylo stále více podniků, které budou mít větší vliv na tvorbu cen, za které prodávají," říká Středula. Jako příklad uvádí dřevařské podniky - v tomto oboru by se Česko mohlo podle něj stát špičkovou ekonomikou.

Singer úplně nesouhlasí. "Teprvé v posledních letech jsou lidé ochotni kupovat české originální kousky. Předtím kupovali třeba dřevěný nábytek jenom z dovozu," vzpomíná Singer. 

22.10.2015 17:55 | Mzdové bonusy podle země, ve které zaměstnanci pracují

Středula říká, že některé zahraniční firmy dávají českým zaměstnancům nižší mzdové bonusy proto, že jsou z východní Evropy. Jako příklad udává "nejmenovanou bavorskou firmu".

22.10.2015 18:02 | Chceme růst mezd!

"Náš požadavek na růst mezd o pět procent není pro firmy likvidační," říká šéf odborů. Odboráři nejsou podle něj nerozumní a jsou se s firmami vždy ochotni dohodnout. "Nikdo si nepřeje firmu zlikvidovat," říká Středula.

22.10.2015 18:06 | "Josef cítí krev," říká Singer

"Nedá se čekat, že se nyní odbory budou chovat jinak," říká s úsměvem na požadavky odborů Singer.

22.10.2015 18:11 | Nebavme se tolik o mzdách, řešme nedostatek pracovníků

"Růst mezd o pět procent není problém, horší je to s přípravou na povolání budoucích pracovníků," tvrdí odborářský předák. V tomto Česko podle Středuly hodně zaspalo.

"Řeknete svým dětem - jdete do učení?" ptá se přítomných rétoricky Středula. Naráží tak na nízkou prestiž a mzdové ohodnocení technicky vzdělaných pracovníků.

22.10.2015 18:14 | Raději investujme, říkají zástupci firem

"Nemělo by se nyní, kdy se ekonomice daří, více investovat?" ptá se zástupce Svazu průmyslu a dopravy Petr Jonák guvernéra Singera a předsedy odborů Středuly. Podle něj by se investicemi do moderních technologií vytvořily lépe placená místa, po kterých odbory tolik volají.

22.10.2015 18:22 | Na růst mezd o pět procent není brzy, říká šéf odborů

"Není pravda, že bychom přicházeli brzy s požadavkem na růst mezd," tvrdí Středula. "Ve firmách řešíte aktuální situaci, ne něco, co je někde ve vzduchu," odpovídá již lehce podrážděně na opakovaný dotaz moderátora, zda není příšli brzy na tak razantní požadavek růstu mezd o pět procent.

"Nyní končí pětadvacet let, kdy podniky měly k dispozici polštář nízkých mezd," říká razantně Středula. "Tyto požadavky mohou firmy čekat i v dalších letech."

22.10.2015 18:29 | Online přenos končí

Diskuze guvernéra ČNB a šéfa odborů končí, děkujeme za pozornost.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru