Guvernér České národní banky Miroslav Singer a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ve čtvrtek diskutovali na Fóru Hospodářských novin. Mimo jiné o růstu mezd či zda je současné vysoké tempo růstu ekonomiky udržitelné.

ČNB v listopadu 2013 oslabila korunu, aby zabránila poklesu cen. Tento krok vyvolal vlnu kritiky, mimo jiné i ze strany odborů. Středula prohlásil, že banka připravila lidi o úspory. Naopak centrální bankéři tvrdí, že jejich zásah výrazně přispěl k oživení ekonomiky, která se v loňském roce vymanila z dvouleté recese.

České hospodářství si letos dokonce vede tak dobře, že odbory pro příští rok požadují růst platů o pět procent. Plošnému přidávání v takovéto výši se zástupci firem brání s tím, že po dlouhé krizi je třeba především investovat, aby zůstali konkurenceschopní.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
22.10.2015 18:29 | Online přenos končí

Diskuze guvernéra ČNB a šéfa odborů končí, děkujeme za pozornost.

22.10.2015 18:22 | Na růst mezd o pět procent není brzy, říká šéf odborů

"Není pravda, že bychom přicházeli brzy s požadavkem na růst mezd," tvrdí Středula. "Ve firmách řešíte aktuální situaci, ne něco, co je někde ve vzduchu," odpovídá již lehce podrážděně na opakovaný dotaz moderátora, zda není příšli brzy na tak razantní požadavek růstu mezd o pět procent.

"Nyní končí pětadvacet let, kdy podniky měly k dispozici polštář nízkých mezd," říká razantně Středula. "Tyto požadavky mohou firmy čekat i v dalších letech."

22.10.2015 18:14 | Raději investujme, říkají zástupci firem

"Nemělo by se nyní, kdy se ekonomice daří, více investovat?" ptá se zástupce Svazu průmyslu a dopravy Petr Jonák guvernéra Singera a předsedy odborů Středuly. Podle něj by se investicemi do moderních technologií vytvořily lépe placená místa, po kterých odbory tolik volají.

22.10.2015 18:11 | Nebavme se tolik o mzdách, řešme nedostatek pracovníků

"Růst mezd o pět procent není problém, horší je to s přípravou na povolání budoucích pracovníků," tvrdí odborářský předák. V tomto Česko podle Středuly hodně zaspalo.

"Řeknete svým dětem - jdete do učení?" ptá se přítomných rétoricky Středula. Naráží tak na nízkou prestiž a mzdové ohodnocení technicky vzdělaných pracovníků.

22.10.2015 18:06 | "Josef cítí krev," říká Singer

"Nedá se čekat, že se nyní odbory budou chovat jinak," říká s úsměvem na požadavky odborů Singer.

22.10.2015 18:02 | Chceme růst mezd!

"Náš požadavek na růst mezd o pět procent není pro firmy likvidační," říká šéf odborů. Odboráři nejsou podle něj nerozumní a jsou se s firmami vždy ochotni dohodnout. "Nikdo si nepřeje firmu zlikvidovat," říká Středula.

22.10.2015 17:55 | Mzdové bonusy podle země, ve které zaměstnanci pracují

Středula říká, že některé zahraniční firmy dávají českým zaměstnancům nižší mzdové bonusy proto, že jsou z východní Evropy. Jako příklad udává "nejmenovanou bavorskou firmu".

22.10.2015 17:43 | Česko je podřízenou ekonomikou, tvrdí Středula

Podle něj za to může ekonomická tranformace od počátku devadesátých let. 

"Přejeme si jako odbory, aby v Česku bylo stále více podniků, které budou mít větší vliv na tvorbu cen, za které prodávají," říká Středula. Jako příklad uvádí dřevařské podniky - v tomto oboru by se Česko mohlo podle něj stát špičkovou ekonomikou.

Singer úplně nesouhlasí. "Teprvé v posledních letech jsou lidé ochotni kupovat české originální kousky. Předtím kupovali třeba dřevěný nábytek jenom z dovozu," vzpomíná Singer. 

22.10.2015 17:39 | Máme extrémně regulovaný trh práce, říká Singer

Mzda je podle Singera vysoce zdaňována. To potom není dobré pro měření produktivity. Česko také nemá v evropském srovnání standardní systém zdaňování práce, říká guvernér.

22.10.2015 17:33 | Začíná diskuze o produktivitě práce

Středula zpochybňuje to, jak vlastně chápat českou produktivitu práce. Podle něj je ukazatel účetně zkreslován směrem dolů prostřednictvím manipulace s vnitropodnikovými cenami uvnitř firem. Výkazy, které posílají statistickému úřadu, pak ukazují nižší hodnoty o výkonech, které zaměstnanci ve firmě ve skutečnosti provedli.

Podle něj se připravují nové metody výpočty produktivity, které nebudou poškozovat některé ekonomiky, jako je například ta česká.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru