Největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na 795 milionů zlotých (pět miliard korun). K růstu přispěly vyšší rafinérské marže. Výsledky však zaostaly za očekáváním analytiků kvůli novému ocenění hodnoty zásob. Uvedla to ve čtvrtek společnost, která je majitelem českého Unipetrolu.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk až 1,05 miliardy PLN. Konsolidované tržby se snížily o 19,5 procenta na 23,46 miliardy PLN, překonaly však očekávání. Provozní zisk pak stoupl o 15 procent na 1,15 miliardy PLN.

PKN Orlen provozuje šest rafinérií v Polsku, České republice a Litvě. Firma má také těžební aktivity v Polsku a Kanadě.

Od roku 2005 je součástí polské skupiny český Unipetrol, který se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Ten uvedl, že ve třetím čtvrtletí vykázal čistý zisk 1,58 miliardy korun, což bylo meziročně o 183 milionů korun více. Čistý zisk po očištění o jednorázové položky stoupl na 2,11 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru