Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Česko-izraelský podnikatelský seminář, kterého se v 10:00 zúčastní izraelský prezident Reuven Rivlin a jeho český protějšek Miloš Zeman.

Brno. Diskuse think-tanku Evropské hodnoty na téma: TTIP: Ochrana investic a bezpečnost potravin. Vystoupí europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) a Lubor Lacina z Mendelovy univerzity v Brně.

Lucemburk. Zasedání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU. Mezi tématy budou rybolovná práva v Baltském moři pro rok 2016, diskuse o přechodu k zemědělství, které více šetří životní prostředí. 

Valletta. Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), které se bude zabývat měnovou politikou.

Stockholm. Švédská mediální společnost Modern Times Group (MTG), která v České republice vlastní televizi Prima a další stanice, oznámí čtvrtletní výsledky hospodaření.

New York. Největší světový řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Největší světový výrobce těžkých stavebních a těžebních strojů Caterpillar zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Čínské investice v Británii: Smlouvy v hodnotě 40 miliard liber i výstavba jaderné elektrárny

Britský premiér Cameron a čínský prezident Si Ťin-pching potvrdili investici čínské firmy CGN.

Británie a Čína během nynější státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Spojeném království podepsaly smlouvy v hodnotě kolem 40 miliard liber (1,48 bilionu korun). Po schůzce s hlavou čínského státu to oznámil britský premiér David Cameron. Oba politici na společné tiskové konferenci mimo jiné potvrdili, že čínská státní společnost China General Nuclear (CGN) investuje šest miliard liber (přes 220 miliard korun) do výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii.

Nová elektrárna Hinkley Point C je projektem francouzské elektrárenské společnosti EDF, celkové náklady na její výstavbu by měly činit 18 miliard liber. CGN v rámci své investice získá v projektu podíl 33,5 procenta, napsala agentura Reuters. Elektřinu by měla začít vyrábět v roce 2025.

Povinné ručení může příští rok zdražit o desetinu, říká šéf České kanceláře pojistitelů

Ceny povinného ručení mohou příští rok v průměru vzrůst o deset procent. Jejich reálnou výši ale ovlivňuje ostrý konkurenční boj a obchodní politika jednotlivých pojišťoven. Na středeční tiskové konferenci k pojištění motorových vozidel to uvedl výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů (ČKP) Jakub Hradec. Ve svém odhadu vychází z výše pojistného, které by měly letos pojišťovny za povinné ručení vybrat. Porovnává je s výší škod, kterou budou zřejmě muset pojišťovací ústavy zaplatit. Ta je zhruba o dvě miliardy vyšší než vybrané pojistné.

Loni činila podle ČKP roční cena povinného ručení v průměru 2745 korun, a byla tak o 50 korun vyšší než v roce 2013. Letos má znovu mírně stoupnout, a to o dalších třicet korun. V letech 2007 až 2013 zlevnilo povinné ručení kvůli silnému konkurenčnímu boji asi o 30 procent. Předloni se trend otočil. Od loňského roku ovšem platí nový občanský zákoník, který oceňuje škody na zdraví daleko vyššími částkami než do té doby platná "bodová" vyhláška.

Volkswagen zastavil v EU prodej vozů s typem motoru, který umožňuje manipulaci s emisemi

Volkswagen se chce stát do roku 2018 největší automobilkou na světě - Ilustrační foto.

Německý automobilový koncern Volkswagen zastavil v Evropské unii prodej nových aut vybavených naftovými motory EA 189, které umožňují manipulovat s emisními testy. Opatření se podle mluvčího firmy týká "velmi omezeného počtu vozů", které mají prodejci na skladě. V některých evropských zemích byl prodej těchto vozů zastaven již dříve, informovala agentura DPA.

Podle mluvčího se v důsledku zastavení prodeje může v některých případech stát, že zákazníkům nebude objednaný automobil dodán. V České republice již tyto vozy v prodeji nejsou, uvedl mluvčí importéra koncernových značek do ČR Jan Klíma.

Penta rozšiřuje svůj mediální byznys. Převzala tabletové vydavatelství Tablet Media

Investiční skupina Penta převzala tabletové vydavatelství Tablet Media, které založil někdejší ředitel Economie Michal Klíma. Na konferenci Czech Internet Forum 2015 to ve středu řekl Miroslav Motejlek, provozovatel serveru Motejlek.com. Částku, za kterou skupina vydavatele získala, firmy nezveřejnily.

Mluvčí Penty Ivo Mravinac informaci bez dalších podrobností potvrdil. V obchodním rejstříku je od pondělí jako jediný vlastník vydavatelství uvedena společnost Angaur.

Pepsi se do budoucnosti vrátila, Nike samozavazovací tkaničky neprodává

Létající vůz ve filmu Návrat do budoucnosti.Kultovní snímek Návrat do budoucnosti z roku 1985 přinesl vědecko-fantastickou vizi toho, jak bude vypadat rok 2015. A tak není divu, že když se v kalendáři objevil 21. říjen 2015, datum, kdy se hlavní hrdina snímku Marty McFly za pomoci stroje času objeví v našem aktuálním čase, je z toho velké "haló". 

Vznášející "hoverboardy", tedy létající skateboardy, zatím masově nepoužíváme, i když právě letos se objevily první prototypy. O vtip s odkazem na tuto technologickou vychytávku se navíc pokusila Queenslandská policie. Australané poslali do světa tiskovou zprávu, že právě ustavili nový sbor ve svých řadách. "Aprílovou" zprávu doplnily i veselou fotomontáží strážníků na létajících prknech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru