Bezhotovostní platby nechávají dohledatelnou stopu, a jsou tak pro stát ideálním spojencem v boji proti daňovým únikům či praní špinavých peněz. Přesto si ale na ně musí dát pozor. Některé inovace vedou k tomu, co Finanční správa, Finanční analytický útvar ministerstva financí nebo policie nemají rádi – zajišťují platbám anonymitu.

Na středeční konferenci nazvané Inovace v platebních kartách to uvedla náměstkyně ministra financí pro daně Simona Hornochová.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pro stát jsou ideální klasické bezhotovostní platby, jako je převod mezi účty nebo platba běžnou bankovní kartou spojenou s účtem. Jsou snadno dohledatelné a například správce daně má kam dát zajišťovací exekuční příkaz," řekla Hornochová.

Příkladem bezhotovostních plateb, které státní úřady nevítají s nadšením, jsou elektronické peněženky, virtuální měny nebo takzvané inkasní společnosti využívané k daňovým únikům v prostředí bankovních účtů. "Jde o jednoho správce peněz, který předstírá tok peněz a brání se proti zajišťovacím příkazům," vysvětlila Hornochová.

Inovace v platebních kartách
Více o tématu platebních karet a trendech v bezhotovostním placení čtěte v příloze Inovace v platebních kartách, která vychází ve středu 21. října v Hospodářských novinách. V ní mimo jiné najdete:
 

Platební služby procházejí inovacemi stále rychleji

Virtuální měny jako bitcoin nebo czech crown coin představují podle náměstkyně ministra financí rychlé a anonymní transakce, u nichž se zatím nepáchají miliardové daňové podvody, ale stát je musí řešit už kvůli tomu, že je jejich kurz velmi nestabilní. Připomněla, že Finanční analytický útvar ministerstva financí už rozhodl, že transakce prováděné ve virtuálních měnách s hodnotou nad 15 tisíc eur musí obchodníci hlásit.

Elektronické peněženky jako předplacené karty nebo systém PayPal jsou sice také anonymní, a pro stát tedy potenciálně nebezpečné, podle Hornochové jde ale naštěstí o minimální výše transakcí.

Finanční správa se proti takovým nestandardním platbám brání pomocí ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty. Ručí přitom obchodní partner za dodavatele, který tyto platební nástroje používá.

 

Hornochová lituje toho, jak nakonec dopadla snaha o zavedení plateb kartou na finančních úřadech. Generální finanční ředitelství nejprve na konci minulého roku slíbilo postupné zavádění platebních terminálů na finančních úřadech a platbu daní kartou on-line, od projektu ale nakonec couvlo s tím, že by se to nevyplatilo.

Pro Finanční správu jsou ale drahé i hotovostní platby. Vyřešila to – podle Hornochové typicky pro státní správu – tím, že od letošního září uzavřela pokladny na většině "neokresních" finančních úřadech. Finanční správa si tak nepřímo řekla o platby prováděné převodem z účtu.

Úřady přitom patří k místům, které lidé v průzkumech společnosti MasterCard dlouhodobě a nejčastěji zmiňují jako místa, kde chtějí platit kartou. Dále jsou to pošty, restaurace, ordinace lékařů nebo dopravní prostředky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru