Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v rozhovoru pro DVTV řekl, že vláda kvůli nejistotě v oblasti jaderné energetiky nemohla definitivně odepsat těžbu uhlí pod Horním Jiřetínem.

"Kdybychom si byli jisti, že Dukovany budou fungovat do roku 2037 a hladce se rozběhne výstavba dalších bloků, tak můžeme teoreticky odepsat zásoby pod Horním Jiřetínem. Protože si nejsme jisti, tak to vláda neudělala," řekl ministr. České podnebí podle něj není nakloněno energii z obnovitelných zdrojů a další vodní elektrárny již nelze stavět, proto se země musí spoléhat na jadernou energii.

Nedávné prolomení těžebních limitů v dole Bílina ministr Mládek obhajoval udržením pracovních míst a potřebou zásobovat teplárny. "Bílinu potřebujeme kvůli teplárnám pro 1,6 milionu domácností. Je také třeba udržet pracovní místa, a to včetně toho, že by část horníků přešla z dolu ČSA, kde bude do roku 2025 těžba ukončena," vysvětlil.

Ministr vyzdvihl, že většinu zisku z rozšíření dolu Bílina získá stát. "Třicet procent vlastní soukromníci, ale ti platí daně z dividend. Takže stát reálně získá 75 procent zisku, složitější by to bylo například v dole ČSA," řekl. "Nejhorší by ale byla varianta, že přestaneme těžit, zrušíme pracovní místa a budeme uhlí jen dovážet a spalovat," dodal. Podle něj 98 procent znečištění tvoří spalování a jen 2 procenta těžba.

Mládek řekl, že je pravděpodobně prvním ministrem průmyslu, který si nechal vypracovat studii ohledně dopadu na životní prostředí. Podle svých slov naslouchal oběma skupinám - jak horníkům, tak lidem obávajících se dopadů na životní prostředí či jejich domovy.

"Velmi si cením toho, že nakonec vláda hlasovala pro usnesení jednohlasně v poměru 15:0," dodal. Ministr byl pro to, aby se v některých případech doly přiblížily k domovům lidí na méně než 500 metrů. "Ale vláda rozhodla, že to bude těch 500 metrů," řekl. Sám by v postižené oblasti žít nechtěl, ale přislíbil, že vláda připravuje vyšší kompenzace pro lidi zasažené těžbou uhlí.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru