Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. 09:30 Tisková snídaně poradenské společnosti Ernst & Young, spojená s komentářem k žebříčku největších fúzí a akvizic (M&A Barometr) za první pololetí roku 2015 s výhledem do konce roku a pro rok 2016.

Praha. 14:00 Jednání Rady Českého rozhlasu. Na programu bude volba prozatímního ředitele ČRo.

Ostrava. 10:00 Jednání Rady České televize. Na programu mj. rozpočet Rady ČT na rok 2016.

Brusel. Evropská komise by měla oznámit své rozhodnutí, zda firmy Starbucks a Fiat měly v Evropě prospěch z nelegálních daňových dohod s některými státy.

Vídeň. Expertní schůzka členských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a osmi pozvaných nečlenských států vyvážejících ropu. Mezi pozvanými státy je i Rusko.

Atény. Do Atén by měli dorazit zástupci mezinárodních věřitelů, aby zhodnotili pokrok Řecka při realizaci hospodářských reforem.

Stockholm. Švédský výrobce zahradní techniky Husqvarna zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Curych. Švýcarská banka Credit Suisse Group zveřejní výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí.

Atlanta. Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Detroit. Největší americká automobilka General Motors zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Chicago. Americký výrobce letadel Boeing zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari vstupuje na newyorskou burzu NYSE.

New York. Společnosti American Express a American Airlines Group zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

San Francisco. Internetová aukční síň eBay zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Někdejší experti ČNB pomáhají v centrálních bankách na celém světě. Těžkou váhou je ekonom Vávra

Česká národní bankaČeši, současní nebo někdejší zaměstnanci České národní banky, jsou dnes největší národnostní skupinou, která na rozvíjejících se trzích pomáhá centrálním bankám se zaváděním metod ekonomického modelování. 

V hledáčku Mezinárodního měnového fondu (MMF), Světové banky nebo Evropské banky pro obnovu a rozvoj se ocitla více než desítka expertů, které lze označit za jakousi "českou školu" makroekonomického modelování, vzešlou z prostředí ČNB. Tito odborníci v uplynulých letech pomáhali se svými zkušenostmi v téměř čtyřech desítkách centrálních bank ve východní Evropě, Africe a v Asii. 

Supermarkety mají zůstat o některých svátcích zavřené. Sněmovna dala návrhu šanci i přes odpor opozice

Poslanecká sněmovna - ilustrační fotoObchodní řetězce asi budou muset mít o některých svátcích zavřeno. Počítá s tím senátní návrh zákona, který v úterý sněmovna přes odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a sociální.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00.

Ferrari vstupuje na burzu. Automobilka získala emisí akcií téměř 900 milionů dolarů

jarvis_55df3ffee4b0529095fc553c.jpeg

Italský výrobce sportovních automobilů Ferrari získal primární emisí svých akcií 893 milionů dolarů (21,3 miliardy korun). Plyne to z informací o emisní ceně, kterou agentuře Reuters sdělily dva nejmenované zdroje. Akcie automobilky, která patří do skupiny Fiat Chrysler, ve středu odpoledne vstoupí na newyorskou burzu NYSE.

Emisní cenu Ferrari určila na 52 dolarů, což je na horní hranici rozpětí 48-52 USD za akcii. Tržní hodnota Ferrari tím činí 9,8 miliardy dolarů. Ferrari zatím cenu oficiálně nesdělila.

Čtvrtletní tržby a zisk internetové společnosti Yahoo klesly

Internetová společnost Yahoo! (ilustrační fotografie)Tržby a zisk americké internetové společnosti Yahoo ve třetím čtvrtletí klesly a zaostaly za očekáváním. Středeční údaje jsou další ranou úsilí firemní šéfky Marissy Mayerové o obrat ve směřování společnosti.

Čistý zisk firmy klesl na 76,3 milionu dolarů (1,8 miliardy korun) z výsledku 6,8 miliardy dolarů dosaženého o rok dříve; před rokem ale zisk posílil jednorázový příjem 6,3 miliardy dolarů z prodeje akcií čínské internetové skupiny Alibaba Group Holdings. Zisk 15 centů na akcii skončil dva centy pod odhady analytiků dotázaných agenturou Reuters.

Lufthanse hrozí další stávky. Odbory nesouhlasí se zastavením růstu mezd

Lufthanse se stále nedaří dostat z provozní ztráty - ilustrační foto.Největším německým aerolinkám Lufthansa hrozí od listopadu nové stávky. Hrozí jimi odborový svaz UFO, který zastupuje palubní personál a podle něhož zkrachovaly několikaměsíční rozhovory s vedením firmy o výši mezd a o příspěvku zaměstnavatele k důchodu. Lufthansa chce s odbory ještě jednat a věří, že se jí podaří hrozbu stávek odvrátit.

Svaz UFO, který zastupuje 19 000 stevardů a letušek Lufthansy, v uplynulých měsících stávky odmítal, nyní ale svůj postoj změnil. Podle odborů totiž vedení aerolinek odmítlo přistoupit na kompromis. "Byli jsme nejspíš příliš mírní," uvedl v úterý šéf svazu UFO Nicoley Baublies. O dalším postupu chce jednat s odbory, které zastupují další profesní skupiny u Lufthansy, aby jednotlivé svazy případnou stávku koordinovaly.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru