Italská bankovní skupina UniCredit zvažuje prodej aktivit v oblasti finančních služeb pro běžné spotřebitele a malé a středně velké firmy, které jsou součástí její divize Bank Austria, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Divize Bank Austria sdružuje majetek ve střední a východní Evropě.

"Je to jedna z možností, která je na stole," řekl jeden zdroj.

Rakouský list Der Standard s odvoláním na zdroj z UniCredit napsal, že italská banka je v pokročilé fázi jednání s americkým investorem Cerberus Capital Management, který vlastní rakouskou banku Bawag PSK. Druhý zdroj potvrdil, že UniCredit jedná o prodeji divize pro drobné spotřebitele a malé a středně velké firmy s Bawagem. UniCredit chce z prodeje získat 800 milionů eur (21,7 miliardy korun).

Převzetím uvedených divizí by se velikost banky Bawag zdvojnásobila. Dohoda však podle zdroje není definitivní, protože strany se zatím neshodly na ceně.

Bawag se ke zprávě odmítl vyjádřit. Pouze zopakoval, že jeho akcionáři zvažují několik strategických možností. Jejich součástí jsou i akvizice.

UniCredit v prohlášení uvedla, že zatím nepadlo žádné rozhodnutí o Bank Austria a nemá žádné prioritní řešení.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Generální ředitel UniCredit Federico Ghizzoni přepracovává pětiletý strategický plán, který představil loni. Jeho cílem je zvýšit příjmy a snížit náklady. Podle některých zdrojů banka plánuje zrušit zhruba 10 000 pracovních míst, většina těchto škrtů se soustředí na Itálii, Německo a Rakousko. Snížení nákladů by pomohlo UniCredit uklidnit obavy trhu, že bude muset přijít s emisí nových akcií. To již Ghizzoni několikrát popřel.

Pod Bank Austria spadají kromě České republiky a Rakouska také aktivity v Bosně, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, na Slovensku, ve Slovinsku, Turecku a na Ukrajině. Součástí UniCredit je od roku 2005. Celkový majetek banky ke konci června činil 191,4 miliardy eur (5,2 bilionu korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru