Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Debata s názvem Energetické štítky: Návrat ke stupnici A-G. Pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR spolu s Informační kanceláří Evropského parlamentu v ČR.

Brno. Začíná mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl Wood-Tec.

Chicago. Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Automobilový průmysl v Česku se rozpíná. Výrobců dílů přibývá, firmy hledají nové prostory

05_monitor-1.jpgPříliv investic automobilového průmyslu pokračuje. Loni firmy z oboru přišly do agentury CzechInvest s projekty za 21,1 miliardy korun, tedy téměř dvojnásobkem oproti roku 2013. A letos pro vyšší výrobu potřebují nové prostory. Podle poradenské společnosti CBRE je poptávka po nájmech ze strany automobilového průmyslu letos rekordní. 

Výrobců dílů v Česku přibývá hned z několika důvodů. Pokračuje přesun výroby ze západní Evropy do levnějších nových členských zemí EU. Do Česka přicházejí i výrobci z Asie, kteří chtějí být blíže evropským automobilkám. Pomáhá i to, že se v Česku i jeho okolí vyrábí stále více aut. "Pozornost investorů se zaměřuje i na sever Čech a nově i okolí Hodonína," říká Lukáš Šaling z CBRE, který pro nové investory zpracovával studii vhodnosti různých lokalit.

O2 vzrostl zisk ve třetím kvartále o 41 procent. Firma plánuje výplatu dividendy

Společnost O2 zvýšila ve třetím čtvrtletí zisk o 41 procent na 1,4 miliardy korun. Za celý rok do září pak firmě vzrostl čistý zisk meziročně o 49 procent na 3,73 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Zisk firmy překonal očekávání analytiků. V rámci dividendové politiky chce představenstvo O2 navrhnout výplatu 90 procent až 110 procent čistého zisku a zároveň nezadlužit společnost nad úroveň 1,5krát čistý dluh vůči EBITDA. 

V hospodaření za třetí čtvrtletí zůstávají i nadále klíčovou oblastí růstu mobilní data, O2 TV a výsledky dceřiné firmy O2 Slovakia. Celkový počet mobilních zákazníků klesl o tři procenta na 4,91 milionu, jejich průměrná útrata však roste. Počet domácností, které využívají digitální televizi O2 TV, se zvýšil o osm procent na 193 tisíc, pevný internet od O2 mělo ke konci září 796 tisíc zákazníků. Více než polovina využívala rychlejší technologii VDSL.

Slovnaft už nechce koupit od Enelu podíl ve Slovenských elektrárnách

Maďarská společnost MOL provozuje v České republice síť čerpacích stanic Slovnaft - Ilustrační foto.Slovenská rafinerie Slovnaft ustoupila od záměru koupit od italského Enelu jeho podíl v největším výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne (SE). Portálu vEnergetike.sk to řekl generální ředitel Slovnaftu Oszkár Világi. Enel, který vlastní 66 procent akcií SE, v srpnu oznámil, že zahájil s českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) exkluzivní jednání o prodeji svých slovenských aktiv.

"V současnosti s Enelem již nekomunikujeme. Naším cílem bylo podpořit dostavbu třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Po hlubším obeznámení se se situací musím ovšem konstatovat, že právě v dokončení (jaderných) elektráren vidíme ekonomická rizika," uvedl Világi. Slovnaft, který patří do maďarského koncernu MOL, původně projevil zájem o akcie SE v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. 

Kontroloři mezinárodních věřitelů prověří pokrok Řecka po zavedení reforem

Do Atén se tento týden vrátí kontroloři mezinárodních věřitelů, aby zhodnotili pokrok Řecka při realizaci hospodářských reforem. Mluvčí Evropské komise v pondělí podle agentury DPA uvedla, že zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) dorazí do řeckého hlavního města ve středu.

Řecký parlament o víkendu schválil balík reforem zahrnující tvrdá úsporná opatření požadovaná mezinárodními věřiteli výměnou za třetí záchranný plán pro tuto zadluženou zemi, jehož objem by měl činit až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). Reformy obsahují snížení důchodů, zvyšování věku pro odchod do důchodu, zvýšení trestů za daňové úniky a liberalizaci trhu s energií.

Věřitelské instituce by nyní měly rozhodnout, zda Řecko obdrží další dvě miliardy eur z nového záchranného programu. Podle dosavadních informací by Řecko mohlo tyto peníze získat již tento měsíc. Další miliardu eur by pak měla země dostat v listopadu, podmínkou je však schválení dalších reforem, napsala agentura DPA.

Americká vláda bude registrovat majitele větších dronů. Kvůli bezpečnosti

Pilot dronu (ilustrační foto)Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní riziko. Čím dál častěji se objevují zprávy o pohybu dronů v blízkosti běžných letadel či na významných sportovních událostech, píše agentura AP.

"Tyto zprávy signalizují znepokojivý trend," uvedl šéf Federálního úřadu pro letectví (FAA) Michel Huerta. Registrace by měla zajistit zvýšení zodpovědnosti provozovatelů dronů. "Budou vědět, že pokud nebudou létat bezpečně, ponesou za to důsledky," řekl Huerta.

FAA se dohodl s ministerstvem dopravy na vytvoření pracovní skupiny, která bude mít za úkol registrační systém připravit. Skupina by měla mimo jiné určit, které bezpilotní letouny by měly registraci podléhat a které by od ní naopak měly být osvobozeny. Předpokládá se, že nebude třeba registrovat hračky a malé drony, jež nepředstavují bezpečnostní riziko, píše agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru