V letošním roce by se měl zastavit pokles telekomunikačního trhu. Příští rok bude pro výnosy operátorů v mobilních i pevných sítích stabilizační. Uvedl to v pondělí generální ředitel T-Mobilu Milan Vašina.

Minulý rok podle Vašiny například mobilní trh zaznamenal pokles výnosů o devět procent, v letošním prvním pololetí to bylo již jen o dvě procenta. "Je vidět, že zákazníci více využívají neomezené tarify a zejména datové služby. Dochází ke stabilizaci, ne k růstu," podotkl.

Stabilizační trendy sektoru by podle něj mohla narušit přílišná regulace EU, zejména v oblasti roamingu nebo dat.

Hospodaření T-Mobilu pomohla nedávná akvizice firem T-Systems a GTS, díky kterým letos v pololetí zvýšil meziročně tržby o desetinu na 13,2 miliardy korun. Celkový provozní zisk se zvýšil o 3,5 procenta na 5,3 miliardy korun. Příští rok operátor nečeká výrazný růst, ale hodlá spíše klást důraz na vyšší efektivitu.

"Pro nás je klíčové, abychom měli možnost dále investovat, a to i formou akvizic nebo nějaké silnější spolupráce," dodal. Právě dostatek prostředků na investice je podle Vašiny otázkou zachování úspěšnosti na trhu v příštích letech.

T-Mobile je v současnosti největší mobilní operátor s téměř šesti miliony zákazníků, zároveň je díky akvizici GTS a T-Systems největším provozovatelem datových center a má rovněž zhruba 25procentní podíl na trhu pevných sítí, což jej řadí na druhé místo za O2.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Společnost O2 zvýšila do září čistý zisk meziročně o 49 procent na 3,73 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 0,3 procenta na 27,7 miliardy korun. Za celý letošní rok operátor očekává provozní zisk EBITDA mezi 9,9 a 10,2 miliardy korun a čistý zisk mezi 4,85 a 5,2 miliardy korun.

Celkový počet mobilních zákazníků firmě klesl o tři procenta na 4,91 milionu, jejich průměrná útrata však roste.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru