Až šest z deseti českých podnikatelů se setkalo s možností získat úplatkem výhodu pro své podnikání. Čtyři z deseti byli přímo vyzváni úplatek poskytnout. Omezení korupce podnikatelé zařadili mezi tři hlavní priority, na které by se česká vláda měla v nadcházejících dvou letech soustředit, vyplývá z průzkumu mezi účastníky soutěže EY Podnikatel roku.

Podle podnikatelů se neuplácí jen ve státní správě, ale i mezi firmami samotnými. Pokles korupce zaznamenal jen každý čtvrtý podnikatel, nejvíce jich si myslí, že korupce je stejná jako před dvěma roky.

Vysoké výdaje státního rozpočtu (56 procent), špatná dopravní infrastruktura (48 procent) a bující korupce (42 procent) jsou podle českých podnikatelů hlavní oblasti, na které by se vláda měla v následujících dvou letech zaměřit. Korupci má díky širokému mediálnímu pokrytí většina lidí spojenou především s veřejnou správou a velkými státními zakázkami.

Čeští podnikatelé se ale s žádostí o úplatek setkávají nejen při jednání se státními úřady, ale stále častěji mezi firmami samotnými. Z průzkumu vyplynulo, že se podnikatelé setkali s korupcí dvakrát častěji ve veřejném sektoru než ve firmách. Pozitivní, že v soudnictví nebo u policie se s přímou žádostí o úplatek setkala jen tři procenta podnikatelů.

"Čísla z našeho průzkumu potvrzují stále značné rozšíření korupce v Česku. Jádro problémů přitom nevězí jen ve veřejném sektoru. Více než polovina zaměstnanců velkých firem říká, že jejich společnost nemá protikorupční pravidla, zhruba třetina firem neprovádí protikorupční školení a nezřídila linku pro whistleblowery," uvedla vedoucí partnerka EY Magdalena Souček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru