Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Ústí nad Labem. Výjezdní zasedání vlády, na které ministři pojedou z Prahy vlakem. Na programu schůze bude například prolomení tzv. těžebních limitů hnědého uhlí na dole Bílina. Vláda se bude zabývat i podporou rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

New York. Americká investiční banka Morgan Stanley zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

San Francisco. Americká počítačová firma International Business Machines (IBM) zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

New York. Americký výrobce hraček Hasbro zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí

Vláda rozhodne o budoucnosti těžby hnědého uhlí. U státního lomu prolomí limity

Lom ČSA v Mostě

V pondělí má vláda učinit dlouho očekávané a oddalované rozhodnutí o tom, kde a jak dlouho se bude v Česku těžit hnědé uhlí. Z něj přitom pochází zhruba polovina vyrobené tuzemské elektřiny. Jednání vlády, která bude limity probírat přímo v Ústeckém kraji, budou provázet protesty, a to jak zastánců, tak odpůrců prolomení limitů.

V pátek do médií unikly návrhy dvou vládních usnesení, o kterých budou ministři hlasovat. Oba hovoří o tom, že se prolomí limity v případě lomu Bílina, který přes své Severočeské doly vlastní polostátní ČEZ, a naopak se nezmění v případě lomu ČSA, který patří Severní energetické, za níž stojí finančníci Pavel Tykač, Jan Dienstl a Tomáš Fohler. 

Po Německu a Itálii došlo na Volkswagen i ve Francii. Úřady prohledaly ústředí VW France

Volkswagen se chce stát do roku 2018 největší automobilkou na světě - Ilustrační foto.

Prokuratura uvedla, že v ústředí firmy ve Villers-Cotterets, zhruba 50 kilometrů severně od Paříže, bylo zabaveno počítačové zařízení. Policie prohledala také kanceláře Volkswagenu u Paříže. Francouzské úřady počátkem měsíce zahájily vyšetřování firmy v podezření na podvod s přitěžujícími okolnostmi.

Islámský stát vydělává miliony dolarů prodejem ropy. I svým nepřátelům

Ropa je stále hlavním zdrojem příjmů teroristické organizace Islámský stát (IS), která tak získává přes milion dolarů denně a i proto je nejbohatší teroristickou skupinou na Zemi. A to i přes bombardování jejích rafinerií a dopravních tras letadly aliance vedené Spojenými státy a nyní i ruskými letouny.

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn odejde i z čela Porsche, majoritního vlastníka VW

jarvis_5602eb22498e6703813ad4a4.jpeg

Bývalý výkonný šéf automobilového koncernu Volkswagen Martin Winterkorn odstoupí i z funkce předsedy představenstva společnosti Porsche Automobil Holding, která je majoritním vlastníkem Volkswagenu.

Oznámil to v sobotu stuttgartský holding vlastněný spřízněnými rodinami Porscheových a Piëchových. Dlouholetého šéfa koncernu Winterkorna donutil v září k odchodu skandál s manipulacemi emisních měření u naftových vozů z koncernu Volkswagen.

Čínská ekonomika potvrzuje klesající trend. Ve třetím čtvrtletí zpomalila na 6,9 procenta

Čína ve třetím čtvrtletí zpomalila hospodářský růst. Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa se v meziročním srovnání zvýšil o 6,9 procenta po růstu o sedm procent v předešlém kvartálu, což představuje nejpomalejší tempo od světové finanční krize.

Čína, ilustrační foto

Ukázaly to pondělní údaje čínského statistického úřadu. Čínská ekonomika tak v období od července do září vykázala nejpomalejší růst od prvního čtvrtletí 2009, kdy vzrostla o 6,2 procenta. Výsledek ale mírně překonal odhady. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters očekávali zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 6,8 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru